LAJMI I FUNDIT:

Sekuestrimi i anijes ‘izraelite’, Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Sekuestrimi i anijes ‘izraelite’, Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Së fundmi, rojet iraniane kanë sekuestruar një anije në ngushticën e Hormuzit që sipas tyre ka lidhje me Izraelin.

Nga pamjet e publikuara, shihet një helikopter i forcave speciale të marinës së Iranit i cili qëndron mbi anijen me flamur portugez.


E me sa duket, ky nuk ishte akt piraterie por ishte paralajmërim nga një shtet që ka kohë që e ka kërcënuar Izraelin se do ta sulmojë, përcjell Telegrafi.

Bëhet e ditur se përmes asaj ngushtice çdo ditë kalojnë sasi të mëdha nafte dhe gazi, andaj nëse ajo mbyllet do të ketë pasoja të mëdha për tregtinë globale. Me një fjalë, do të shkaktonte kaos.

A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi
Lexo po ashtu A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

Por pse iranianët e kanë bërë këtë?

Anija MSC Aries, edhe pse me flamur portugez, ka lidhje me kompaninë Zodiac Maritime e cila është në pronësi të miliarderit izraelit, Eyal Ofer.

Duke e pasur parasysh që tensionet midis Izraelit dhe Iranit kohëve të fundit janë jashtëzakonisht të larta, inteligjenca amerikane pretendon se edhe një sulm tjetër me raketa ndaj Izraelit si hakmarrje për sulmin në Damask nuk është larg.

Dhe marrja e anijes thuhet se po i dërgon sinjale dhe paralajmërime shtetit izraelit.

Gjithashtu, është mesazh edhe për aleatët e Izraelit se Irani mund ta mbyllë ngushticën e Hormuzit dhe të shkaktojë kaos.

Pra, veprimi i fundit nga forcat iraniane është një paralajmërim se rreshtimi i shteteve perëndimore përkrah Izraelit mund të sjellë pasoja. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
SHBA do të heqë

SHBA do të heqë "ngrirjen e shitjeve të armëve sulmuese" në Arabinë Saudite?

Botë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Kalo në kategori