Seanca e Kuvendit të Kosovës gjatë ditës së sotme ka filluar me këngën “Baresha të ikonës së muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha.

Kjo u bë në nderim të bilbilit të Kosovës, Nexhmije Pagarusha, e cila ka ndërruar jetë të premten e javës së kaluar.

Në këtë seancë që nisi me 21 minuta vonesë pritet të bëhet shqyrtimi i propozim-vendimit për formimin e komisioneve parlamentare.

Në sallë janë të pranishëm rreth 97 deputetë.

Ndërkohë, artistja e mirënjohur u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare pas një sëmundjeje të shkurtër.

Të gjitha lajmet nga Nexhmije Pagarusha Të gjitha lajmet nga Nexhmije Pagarusha

Ajo la pas vetes plot pesë albume dhe 88 këngë, ku ndër tjerash ishte e njohur edhe për interpretimet e shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera. /Telegrafi/