LAJMI I FUNDIT:

Scott Morrison pranoi humbjen në zgjedhjet e Australisë

Scott Morrison pranoi humbjen në zgjedhjet e Australisë

Kryeministri australian, Scott Morrison humbi pushtetin pasi vendi zgjodhi qeverinë e parë laburiste në pothuajse dhjetë vjet.

Reklama

Morrison ka pranuar humbjen në zgjedhjet e sotme të përgjithshme, duke shtuar se edhe pse numërimi i votave nuk ka përfunduar, duket se Partia Laburiste do ta formojë qeverinë.

“Unë fola me liderin e opozitës dhe kryeministrin e ardhshëm, Anthony Albanese, dhe e përgëzova për fitoren në zgjedhje”, tha Morrison, raporton france24.

Morrison shtoi se do të jep dorëheqje nga posti i kreut të Partisë Liberale. Në këtë mënyrë, periudha prej tetë vjetësh e nëntë muajsh që koalicioni konservator i Morrisonit ishte në pushtet do të përfundojë.

Ai u bë kryeministër në vitin 2018 ndërsa votuesit i kanë kthyer shpinën koalicionit konservator në pushtet në favor të partive të pavarura dhe më të vogla të fokusuara në çështjet klimatike.

Anthony Albanese do të bëhet kryeministër i ri i Australisë
Lexo po ashtu Anthony Albanese do të bëhet kryeministër i ri i Australisë

Pas nëntë vitesh në opozitë, laburistët mund të marrin pushtetin, por ata mund të kenë nevojë për mbështetjen e të Gjelbërve dhe forcave të tjera politike të orientuara nga mjedisi.

Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve ndoshta do të presin më shumë, sepse një numër rekord i njerëzve votuan me postë, transmeton agjencia britanike. /Telegrafi/