LAJMI I FUNDIT:

Scholz i kërkoi Putinit të tërheq trupat nga Ukraina

Scholz i kërkoi Putinit të tërheq trupat nga Ukraina

Kancelari gjerman Olaf Scholz i ka kërkuar presidentit rus Vladimir Putin që të gjejë një zgjidhje diplomatike për konfliktin e Ukrainës sa më shpejt të jetë e mundur, “duke përfshirë një tërheqje të trupave ruse”, kjo pas një bisede që e zhvilluan ata së fundmi.

“Kancelari dënoi në veçanti sulmet ajrore ruse kundër infrastrukturës civile në Ukrainë dhe theksoi vendosmërinë e Gjermanisë për të mbështetur Ukrainën në sigurimin e aftësisë së saj mbrojtëse kundër agresionit rus”, tha zëdhënësi i Scholz, transmeton Telegrafi.

Kremlini në anën tjetër raportoi se Putini i tha Scholzit se linja gjermane dhe perëndimore në Ukrainë ishte “shkatërruese” dhe i kërkoi Berlinit të rimendonte qasjen e tij.

Thirrja shërbeu për të nënvizuar hendekun midis Rusisë dhe qeverive perëndimore mbi Ukrainën, edhe pse Moska dhe Washingtoni kanë thënë në 24 orët e fundit se janë të hapura në parim për bisedime, raporton Reuters.

Reklama
Reklama

“Vëmendja u tërhoq nga linja shkatërruese e shteteve perëndimore, përfshirë Gjermaninë, të cilat pompojnë regjimin e Kievit me armë dhe po trajnojnë ushtrinë ukrainase. E gjithë kjo, si dhe mbështetja gjithëpërfshirëse politike dhe financiare për Ukrainën, çon në faktin se Kievi e refuzon plotësisht idenë e çdo negociate”, tha Kremlini.

“Kievi ka thënë se bisedimet e paqes janë të mundshme vetëm nëse Rusia ndalon sulmet në territorin ukrainas dhe tërheq trupat e saj nga toka ukrainase”.

Kremlini ka treguar se dëshiron një zgjidhje diplomatike dhe pretendon se Putin ka qenë gjithmonë i hapur për bisedime, por tha se kjo ishte e komplikuar nga refuzimi i Washingtonit për të njohur “territoret e reja” pasi rusët po pengonin një kërkim për ndonjë kompromis të mundshëm.

Reklama
Reklama

Në anën tjetër, një zëdhënës i qeverisë gjermane konfirmoi se Berlini nuk është në bisedime me Ukrainën për transferimin ose vendosjen e sistemeve të mbrojtjes ajrore Patriot atje.

Reuters raporton se Gjermania i ofroi Polonisë sistemin Patriot muajin e kaluar për të ndihmuar në sigurimin e hapësirës së saj ajrore pasi një raketë u rrëzua dhe vrau dy persona. Ministri polak i mbrojtjes Mariusz Błaszczak më vonë i kërkoi Gjermanisë të dërgonte njësitë e zjarrit në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Amerika
Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Botë
1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

Evropa
Kalo në kategori