Pas muajsh spekulimesh dhe rrjedhje të informacioneve, Samsung ka prezantuar zyrtarisht telefonat e saj më të fundit të rangut të mesëm: Galaxy A54 dhe Galaxy A34.

Është interesante se Galaxy A54 është më i vogli nga dy modelet e reja dhe është i zbukuruar me një panel Super AMOLED 6.4 inç me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz dhe mbështetje për Vision Booster.

Nga ana tjetër, Galaxy A34 ka një ekran 6.6 inç me rezolucion 1080p, shpejtësi të rifreskimit 120 Hz dhe të njëjtin përmirësim Vision Booster.

Të dy telefonat kanë certifikatën IP67 për mbrojtje nga uji dhe pluhuri, si dhe një bateri 5000mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 25W. Ekziston edhe një slot për microSD. Karakteristikat e tjera janë të ndryshme.

Reklama
Reklama

Samsung Galaxy A54 përdor një kamerë kryesore 50MP F/1.8, një sensor 12MP F/2.2 me kënd ultra të gjerë me fokus fiks dhe një sensor makro 5MP. Ka një kamerë selfie 32MP F/2.2 në pjesën e përparme.

Samsung Galaxy A34 ka një kamerë kryesore 48MP F/1.8, një sensor me kënd ultra të gjerë 8MP F/2.2 dhe një makro 5MP. Kamera selfie 13 MP ndodhet në pjesën e përparme.

Galaxy A54 mundësohet nga një çip 5nm Exynos 1380, ndërsa Galaxy A34 përdor një çip MediaTek Dimensity 1080 6nm. Të dy modelet janë në dispozicion me 6 GB ose 8 GB RAM dhe 128 GB ose 256 GB hapësirë ruajtëse.

Reklama

Galaxy A54 është në dispozicion në variantet Lime, Graphite, Violet dhe White, me një çmim prej 490 euro për modelin 6/128GB dhe 540 euro për variantin 8/256GB.

Reklama

Galaxy A34 vjen me ngjyra të ngjashme (në vend të të bardhës ka ngjyrë argjendi), me një çmim fillestar prej 390 euro për modelin 6/128 GB dhe 460 euro për versionin 8/256 GB.

Telefonat do të jenë të disponueshëm në tregjet evropiane dhe aziatike nga ky muaj. /Telegrafi/