LAJMI I FUNDIT:

Samsung po bashkëpunon me Google dhe Qualcomm për zhvillimin e kufjeve të reja të realitetit të zgjeruar XR

Samsung po bashkëpunon me Google dhe Qualcomm për zhvillimin e kufjeve të reja të realitetit të zgjeruar XR

Samsung lansoi linjën e saj të smartfonëve kryesorë, serinë Galaxy S23 dhe serinë e laptopëve Galaxy Book 3 në një event që u zhvillua në Barcelonë të mërkurën.

Në këtë event, konglomerati i Koresë së Jugut zbuloi gjithashtu se kompania po bashkëpunonte me Google dhe Qualcomm për të zhvilluar një kufje të re të realitetit të zgjeruar (XR).

Kompania megjithatë nuk zbuloi emrin e kufjeve XR që po punon, por iu premtoi njerëzve se pajisja do të mbërrijë në treg së shpejti, transmeton Telegrafi.

Në ngjarjen Galaxy Unpacked 2023, Samsung konfirmoi planet e saj për një kufje të ardhshme XR që do të mundësohet nga një çip i specializuar nga Qualcomm.

Ndërkohë, kompania zbuloi gjithashtu se kufjet XR do të funksionojnë në versionin më të fundit të Google Wear OS, i projektuar dhe zhvilluar me fokus në pajisjet e veshura, që do t’i përshtaten vizionit të Samsung për kufjet XR.

Reklama

Një raport nga The Washington Post zbulon se sipërmarrja e zgjeruar e realitetit të konglomeratit të Koresë së Jugut do të përfshijë gjithashtu një partneritet shërbimi me Meta-n dhe Microsoft, gjë që e bën vërtet këtë një bashkim të teknologjisë së madhe në një mision të vetëm. Google dhe Qualcomm gjithashtu konfirmuan partneritetin e tyre me Samsung në kufjet XR, sipas raportit.

Në raport, TM Roh, president dhe drejtues i biznesit të përvojës celulare të Samsung, pretendon se ata do të kenë një qasje të kujdesshme ndërsa hyjnë në hapësirën e realitetit të përzier pasi nuk duan të bëjnë të njëjtat gabime si shumë lojtarë të tjerë, të cilët duket se u ngutën shumë shpejt. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Testoni një Galaxy S23 nga një telefon tjetër me aplikacionin e ri Try Galaxy nga Samsung

Testoni një Galaxy S23 nga një telefon tjetër me aplikacionin e ri Try Galaxy nga Samsung

Teknologji
NATO ua ndalon stafit përdorimin e TikTok

NATO ua ndalon stafit përdorimin e TikTok

Teknologji
Italia ndalon ChatGPT-n

Italia ndalon ChatGPT-n

Teknologji
Burri që bleu një NFT për 2.9 milionë dollarë, priste ta shiste për 48 milionë por befasohet me atë se çka i ofruan blerësit

Burri që bleu një NFT për 2.9 milionë dollarë, priste ta shiste për 48 milionë por befasohet me atë se çka i ofruan blerësit

Teknologji
Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Teknologji
Zyrtarëve rusë u është thënë se duhet të 'hedhin' iPhone-ët e tyre

Zyrtarëve rusë u është thënë se duhet të 'hedhin' iPhone-ët e tyre

Teknologji
Kalo në kategori