LAJMI I FUNDIT:

Sallatë me rrika dhe vezë

Sallatë me rrika dhe vezë

Një sallatë e shëndetshme, e lehtë dhe e ushqyeshme

Nevojiten:


– 2 tufa rrika,
– 1 qepë e re,
– disa fletë të gjelbra sallate,
– 4 – 5 vezë të ziera shumë,
– një ajkë,
– kripë,
– piper,
– erëza.

Përgatitja:

Rrikat pritni në rrathë, të bardhët e vezëve në kube, qepen në copëza, ndërkaq sallatën në feta të holla.

Të verdhët e vezës imtësojeni dhe përzieni me ajkën dhe erëzat.

Kjo sallatë mund t’ju jetë racion apo si shtojcë me mish.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Në trend Kuzhina

Më shumë
Brokoli me djathë e vezë përgatitet për 10 minuta: Do ta adhuroni këtë racion!

Brokoli me djathë e vezë përgatitet për 10 minuta: Do ta adhuroni këtë racion!

Në çdo kohë
Do t’ju kënaqin këto qofte nga mishi i bardhë i pulës!

Do t’ju kënaqin këto qofte nga mishi i bardhë i pulës!

Pjata kryesore
Ëmbëlsirë për të sëmurët me diabet: Kafshata të ëmbla me të cilat të gjithë kënaqen!

Ëmbëlsirë për të sëmurët me diabet: Kafshata të ëmbla me të cilat të gjithë kënaqen!

Ëmbëlsirë
Buka e cila nuk ngjishet: Bymehet dyfish, do të kini sukses me siguri!

Buka e cila nuk ngjishet: Bymehet dyfish, do të kini sukses me siguri!

Nga duart tua
Makarona me djathë të zier në qumësht: Pastë më të shijshme dhe me krem vështirë se keni ngrënë ndonjëherë!

Makarona me djathë të zier në qumësht: Pastë më të shijshme dhe me krem vështirë se keni ngrënë ndonjëherë!

Oreksndjellëse
Mish qengji në furrë: I lëngshëm dhe i shijshëm mu sikur ta kishit pjekur nën saç!

Mish qengji në furrë: I lëngshëm dhe i shijshëm mu sikur ta kishit pjekur nën saç!

Pjata speciale
Kalo në kategori