LAJMI I FUNDIT:

Sagës së stërzgjatur për shitjen e Man United po i vjen fundi – caktohet muaji kur mund të shitet klubi anglez

Sagës së stërzgjatur për shitjen e Man United po i vjen fundi – caktohet muaji kur mund të shitet klubi anglez
Reklama

Manchester United është në mes të fillimit më të keq të klubit në sezonin e Ligës Premier, ndërsa fatkeqësia dhe zymtësia po afrohen për mbretërimin e Erik ten Hag. Por, raportimet në fund të gushtit pohojnë se ata që shpresojnë për një blerje për të filluar një epokë të re emocionuese në Old Trafford së shpejti do të jenë me fat.

Nëntori do të shënonte një vit që kur familja Glazer njoftoi një rishikim strategjik që kërkon investime alternative, duke përfshirë një shitje të mundshme.


Mirëpo, procesi i turbullt mund të mos arrijë deri në atë pikë, me Sheikh Jassim bin Hamad Al Thani që thuhet se do të përfundojë një blerje këtë muaj.

‘Djajtë e Kuq’ assesi të krijojnë ecuri pozitive, Crystal Palace ua shkakton humbjen e katërt
Lexo po ashtu ‘Djajtë e Kuq’ assesi të krijojnë ecuri pozitive, Crystal Palace ua shkakton humbjen e katërt

Sipas The Sun, Sheikh Jassim ishte në gjendje të nënshkruante një marrëveshje prej shtatë miliardë eurosh për të blerë United deri në mes të tetorit.

Tabloidi anglez shton se Sheik Jassim kishte mposhtur konkurrencën nga miliarderi britanik Sir Jim Ratcliffe dhe se kampi i tij në Katar po përfundonte analizën e duhur përpara se të merrte kontrollin.

Glazers u tha se ishin paralajmëruar për implikimet e mundshme të qëndrimit të vendosur në M16, duke u përballur me reagime të forta nga baza e tifozëve ndërsa protestat në Old Trafford vazhdojnë.

"Djemtë tullac janë shumë të komplikuar” - Vidal godet Ten Hagun për largimin e yllit të madh nga Man United
Lexo po ashtu "Djemtë tullac janë shumë të komplikuar” - Vidal godet Ten Hagun për largimin e yllit të madh nga Man United

Megjithatë, Sun vazhdon se një njoftim mund të kishte ardhur që në shtator, por kjo nuk erdhi mes dyshimeve të vazhdueshme mbi synimet e Glazers për të shitur.

Sheikh Jassim është zotuar të pastrojë borxhin që është akumuluar në United nën regjimin e Glazer për të kursyer çdo tarifë të mëtejshme dhe për të parandaluar marrjen e çdo pagese dividenti.

Ky i fundit është një burim i madh i pakënaqësisë ndaj pronarëve jopopullorë amerikanë, të cilët kanë mbikëqyrur një borxh bruto me vlerë 800 milionë euro që nga marrja e tyre e diskutueshme prej 900 milionë euro në 2005.

Raine Group cakton një afat të ri për të përfunduar procesin e shitjes së Manchester United
Lexo po ashtu Raine Group cakton një afat të ri për të përfunduar procesin e shitjes së Manchester United

Borxhi i United është aktualisht më i larti që ka qenë që nga viti 2010, por ka pak indikacione se një largim i Glazers ishte i pashmangshëm jashtë raportimit të guximshëm të The Sun.

Sheikh Jassim gjithashtu planifikon të investojë shumë në rizhvillimin e Old Trafford dhe objekteve stërvitore të klubit Carrington nëse ai është i suksesshëm në ndjekjen e tij. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

La Liga
Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Kombëtarja e Shqipërisë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Premier League
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Kalo në kategori