LAJMI I FUNDIT:

Sa më herë t’ju vijnë periodat, aq më të rrezikuara jeni nga këto sëmundje

Sa më herë t’ju vijnë periodat, aq më të rrezikuara jeni nga këto sëmundje

Kur je adoleshente, ardhja e periodave për herë të parë të lumturon nga njëra anë pasi po rritesh e po bëhesh grua, por nga ana tjetër të frikëson ideja se çfarë do të ndodhë me ty çdo muaj

Reklama

Ajo që mund ta mos e keni ditur është se mosha kur vijnë periodat për herë të parë ka një ndikim të rëndësishëm në shëndet.

Kjo fazë e jetës ndikohet nga shumë faktorë, sidomos gjenetika. Kjo shpjegon edhe faktin që juve mund t’ju ketë ardhur cikli në të njëjtën moshë si mamaja ose motra juaj.

Sidoqoftë, faktorët mjedisorë dhe pesha e trupit luajnë gjithashtu një rol kyç. Kur pesha e trupit është mbi mesataren, cikli mund të vijë në moshë më të hershme se zakonisht.

Ekspertët thonë se shtimi i obezitetit në shoqëri mund të jetë arsyeja pse tani vajzave po u vijnë menstruacionet me herët se më parë.

Mosha normale është 12 deri në 16 vjeç. Ardhja e periodave më herët ose më vonë mund të rrisë gjithashtu rrezikun për zhvillim të sëmundjeve të zemrës në moshë më të madhe.

Në këtë përfundim ka arritur një studim i publikuar vitin e kaluar tek revista “Circulation”. Gjatë studimit shkencëtarët monitoruan 1.2 milionë femra, të cilat i ndanë në dy grupe, shkruan Living.

Gjatë studimit shkencëtarët monitoruan 1.2 milionë femra, të cilat i ndanë në dy grupe. Femrat të cilave u kishin ardhur periodat kur ishin 10- vjeç ishin 27% më të rrezikuara të vuanin nga sëmundjet e zemrës ose të vdesin prej tyre.

Kurse femrat të cilat kishin patur ciklin e pare në moshën 15 vjeç ishin 1% më të rrezikuara të vdisnin nga ndërlikimet e shkaktuara nga tensioni i lartë i gjakut. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Moda
Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Femra
Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Keshilla Modë
Andie MacDowell vazhdon t’i sfidojë stereotipet e bukurisë: U shfaq në pistë me flokë të thinjura dhe me sutjena

Andie MacDowell vazhdon t’i sfidojë stereotipet e bukurisë: U shfaq në pistë me flokë të thinjura dhe me sutjena

Flokë dhe stil
Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Femra
Femrat të cilat nuk i kanë bajamet dhe zorrën qorre, janë më të plleshme se të tjerat

Femrat të cilat nuk i kanë bajamet dhe zorrën qorre, janë më të plleshme se të tjerat

Për nënat
Kalo në kategori