LAJMI I FUNDIT:

Rutte i Holandës premton raketa Patriot për Ukrainën ndërsa lufta hyn në “fazën vendimtare”

Rutte i Holandës premton raketa Patriot për Ukrainën ndërsa lufta hyn në “fazën vendimtare”

Holanda ‘synon’ të dërgojë raketa Patriot në Ukrainë së bashku me SHBA-në dhe Gjermaninë.

Reklama

Kjo është bërë e ditur nga kryeministri Mark Rutte pas takimit me presidentin amerikan Joe Biden në Uashington, përcjell Telegrafi.

Rutte tha se armët ishin ‘të rëndësishme për këtë fazë të luftës’, por nuk ka treguar se sa raketa mund të dërgoheshin ose sa shpejt.

“Nëse Rusia është e suksesshme në Ukrainë, kjo do të ndikojë drejtpërdrejt në sigurinë tonë, kështu që ne nuk mund ta lejojmë të ndodhë”, citohet të ketë thënë Rutte.

Holanda ka katër sisteme raketore Patriot me një rreze veprimi prej 60 km, të cilat mund të rrëzojnë aeroplanët që fluturojnë deri në 20,000 metra mbi tokë.

Gjithashtu Rutte nuk ka bërë të ditur nëse Biden kishte rënë dakord për ndonjë lloj shpagimi për kontributin holandez në Ukrainë.

“Këto lloj bisedash nuk kanë për qëllim të finalizojnë marrëveshjet, por të sigurohen që ekipet të vazhdojnë të punojnë së bashku. Ndjenja nga të dyja palët është se ne mund të bëjmë përparim të mëtejshëm pas kësaj bisede”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kanë mbetur më pak se 24 orë deri tek mbyllja e qeverisë amerikane

Kanë mbetur më pak se 24 orë deri tek mbyllja e qeverisë amerikane

Amerika
Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Evropa
Rusia shënon përvjetorin e aneksimit të rajoneve ukrainase, Putin: Kjo është ngjarje historike, ne jemi një komb

Rusia shënon përvjetorin e aneksimit të rajoneve ukrainase, Putin: Kjo është ngjarje historike, ne jemi një komb

Evropa
Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Evropa

"Ne nuk e dimë madhësinë e Ukrainës", Orban për bisedimet e anëtarësimit të Ukrainës në BE

Evropa
Elita e marinës amerikane SEAL dhe forcat speciale të ushtrisë do të testohen për përdorim droge

Elita e marinës amerikane SEAL dhe forcat speciale të ushtrisë do të testohen për përdorim droge

Amerika
Kalo në kategori