LAJMI I FUNDIT:

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Shkatërrimi i tankeve ruse gjatë pushtimit në Ukrainë tejkaluan numrin prej 2000 sosh, sipas të dhënave më të fundit nga Oryx.

Reklama

Sipas raportit të Oryx, 1238 prej këtyre tankeve u shkatërruan në luftime, 106 u dëmtuan, 113 u braktisën në fushën e betejës dhe 544 u kapën nga Ukraina.

Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin
Lexo po ashtu Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin

Megjithatë, numri real i humbjeve të tankeve të Rusisë mund të jetë deri në 20 për qind më i lartë pasi analiza e Oryx bazohet në prova vizuale me burim të hapur, sipas Jakub Janovsky, kontribuues në raport.

Raporti publik i mbajtur nga ministria e mbrojtjes e Ukrainës vlerëson aktualisht humbjet e tankeve të Rusisë në fushën e betejës në 3,802, ndërsa Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me bazë në SHBA tha në prill se numërimi mund të shkonte diku midis 1,845 dhe 3,511.

Numri i Oryx arriti në 1000 në fillim të shtatorit 2022, kur pjesa më e madhe e humbjeve iu atribuua tentativës së Rusisë për të pushtuar Kievin në javët e para të luftës.

“Nuk duket aspak se ato humbje të mëdha materiale ndikuan në të menduarit strategjik të Rusisë”, tha Janovsky për The Moscow Times.

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën
Lexo po ashtu Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

“Rusia ishte tashmë e vetëdijshme se kishte probleme, por vendosi të vazhdojë me aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës në muajin shtator”, tha ai.

Rusia nisi pushtimin në shtetin ukrainas me rreth 3000 tanke operative dhe përdori pajisje kryesisht moderne në fillim të luftës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori