Google i Alphabet (GOOGL.O) u gjobit me 21.1 miliardë rubla (373 milionë dollarë) të hënën nga një gjykatë në Moskë për “një dështim të përsëritur për të hequr përmbajtjen që Rusia i konsideron të paligjshme”, si “lajme të rreme” për konfliktin në Ukrainë, tha rregullatori rus i komunikimit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Moska ka kundërshtuar prej kohësh shpërndarjen e përmbajtjes nga platformat e huaja të teknologjisë që bie në kundërshtim me kufizimet e saj.

Por mosmarrëveshja ka shpërthyer në një betejë të plotë që kur Moska mblodhi forcat e saj të armatosura përpara se t’i dërgonte në Ukrainë në shkurt.

Reklama

Dhe YouTube i Alphabet ka qenë një “objektiv i veçantë i zemërimit të shtetit”, por, ndryshe nga Twitter (TWTR.N) dhe Meta Platforms (META.O) Facebook dhe Instagram, ai nuk është bllokuar.

Reklama

Rregullatori, Roskomnadzor, tha se “Gjykata e Qarkut Tagansky kishte gjobitur Google me 21.1 miliardë rubla për dështimin e përsëritur për të kufizuar aksesin menjëherë në materialet e ndaluara dhe veçoi YouTube për kritika të veçanta”.

Ai tha se YouTube nuk kishte fshirë “falsifikimet për rrjedhën e operacionit special ushtarak në Ukrainë, duke diskredituar forcat e armatosura të Federatës Ruse”. /Telegrafi/