LAJMI I FUNDIT:

Rusët shpenzojnë miliona euro për mbrojtjen “Toblerone”: Po rritet frika nga një pushtim i mundshëm ukrainas

Rusët shpenzojnë miliona euro për mbrojtjen “Toblerone”: Po rritet frika nga një pushtim i mundshëm ukrainas

Rajoni i Kurskut i Rusisë duhet të shpenzojë 3.2 miliardë rubla (40 milionë euro) për ndërtimin e fortifikimeve kufitare kundër tankeve deri më 5 korrik të këtij viti, që është e barabartë me një të tretën e buxhetit vjetor të shëndetësisë dhe më shumë sesa shpenzon për strehimin dhe shërbimet komunale.

Reklama

Kursk tashmë po ndërton fortifikime përgjatë kufirit me rajonin Sumy të Ukrainës. Guvernatori i rajonit, Roman Starovoit, ka publikuar fotografi të shumta të mbrojtjeve, të cilat përfshijnë llogore, dhëmbë dragoi, të cilët ukrainasit i quajnë “mbrojtje toblerone” dhe bunkerë të parafabrikuar.

“Rreziku i një pushtimi të armatosur ukrainas në territorin e rajonit të Kurskut nuk është i lartë. Megjithatë, ne jemi vazhdimisht të angazhuar në forcimin e kapaciteteve mbrojtëse të rajonit”, tha Starovoit.

Avito, ekuivalenti rus i eBay, aktualisht ka më shumë se 100 listime nga prodhuesit e barrierave antitank betoni, të cilat përgjithësisht shiten për 6,000-8,000 rubla (73-80 euro). Disa prodhues madje i dërgojnë ato te klientët.

Grupi mercenarë rus, Wagner bleu shumë prej tyre për ndërtimin e fortifikimeve në rajonin e pushtuar të Luhansk dhe në rajonin rus të Belgorodit, megjithëse projekti “Wagner Line” u ndërpre kështu pas mosmarrëveshjeve me guvernatorin e Belgorodit.

Bunkerët që po instalohen në Kursk janë shumë të ngjashëm, nëse jo identikë, me ata që u panë vitin e kaluar duke u transportuar në rajonet e pushtuara Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës. Por duket se ukrainasit nuk e kishin shumë të vështirë t’i shkatërronin.

Kostoja totale e të gjitha këtyre projekteve nuk dihet, Rusia nuk e ka njoftuar atë, por duke marrë parasysh sa shpenzon vetëm Kursk, ndoshta do të arrijë në dhjetëra miliarda rubla. Kjo paraqet një mënyrë tjetër në të cilën lufta po e zbraz “thesarin” rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Kalo në kategori