LAJMI I FUNDIT:

Rubini më i madh në botë do të dalë në ankand, pritet të shitet mbi 30 milionë dollarë

Rubini më i madh në botë do të dalë në ankand, pritet të shitet mbi 30 milionë dollarë

Rubini më i madh në botë që do të dalë në shitje do të ofrohet në ankandin e “Sotheby’s Magnificent Jewels” në New York më 8 qershor.

Reklama

I quajtur Estrela de Fura rubini peshon 55.22 karat. Sotheby’s ka vendosur një çmim prej më shumë se 30 milionë dollarë që nëse arrihet ka gjasa të jetë rubini më i vlefshëm i shitur ndonjëherë në ankand.

Drejtuesi i ankandeve të Sotheby’s, Uni Kim njoftoi shitjen e këtij rubini të mërkurën, transmeton Telegrafi.

Estrela de Fura u pre nga një gur i ashpër që bëri bujë kur u zbulua nga minatorët korrikun e kaluar. Fillimisht me peshë 101 karat, pothuajse dy herë më shumë se në formën e tij aktuale, ai ishte rubini më i madh me cilësi të çmuar i zbuluar ndonjëherë.

Firma kanadeze Fura Gems e zbuloi atë në një nga minierat e saj në Mozambik. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Interesante
Brenda ‘pallatit fantazmë’ të braktisur në Bali, të cilin vendasit e shmangin dëshpërimisht për shkak të shpirtrave

Brenda ‘pallatit fantazmë’ të braktisur në Bali, të cilin vendasit e shmangin dëshpërimisht për shkak të shpirtrave

Interesante
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Keni 5 sekonda, a mund ta gjeni kalin pa bisht?

Keni 5 sekonda, a mund ta gjeni kalin pa bisht?

Interesante
Këta persona shikuan albumet familjare dhe rikrijuan fotot e vjetra, rezultatet janë legjendare

Këta persona shikuan albumet familjare dhe rikrijuan fotot e vjetra, rezultatet janë legjendare

Fun
Kalo në kategori