LAJMI I FUNDIT:

Rrethinat e Bakhmutit mbeten nën kontrollin e Ukrainës

Rrethinat e Bakhmutit mbeten nën kontrollin e Ukrainës

Në një përditësim mbi atë që po ndodh në vijën e frontit, zëvendësministri i mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se periferitë jugperëndimore të Bakhmutit mbeten nën kontrollin e forcave të mbrojtjes ukrainase.

Reklama

Duke shkruar në Telegram, Hanna Maliar tha se ukrainasit kontrollojnë gjithashtu hyrjen në qytetin e sulmuar në lindje të vendit, raporton skynews.

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë
Lexo po ashtu Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Ajo hodhi poshtë raportet se zona është “e qetë” mes një rënie të sulmeve ruse – duke thënë se përkundrazi zjarri i artilerisë është rritur, me granatimet e sotme “në përpjesëtim me kohën e betejave më të rënda për Bakhmut”.

Grupi mercenar rus, Wagner – i cili ka udhëhequr betejën e furishme dhe të përgjakshme për qytetin – pretendoi se kishte marrë kontrollin e Bakhmutit në fillim të këtij muaji dhe ka filluar të zëvendësojë luftëtarët me trupa të rregullta ruse.

“Ushtria ukrainase i pengon ata ta bëjnë këtë në çdo mënyrë të mundshme”, tha Maliar duke shtuar se “Të dyja palët po përgatiten dhe po forcohen për veprime të mëtejshme. Lufta për këtë drejtim vazhdon”.

Ndryshe, Bakhmuti është bërë epiqendra kryesore e luftimeve mes ukrainasve dhe rusëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori