LAJMI I FUNDIT:

Roma i kthehet fitores, triumfon ndaj Cagliarit dhe ngjitet në tabelë

Roma i kthehet fitores, triumfon ndaj Cagliarit dhe ngjitet në tabelë

Roma ka fituar me rezultat 3-2 ndaj Cagliarit në ndeshjen e vlefshme për javën e 14-të në Serie A.

Ekipi i Paolo Fonsecas i është kthyer fitores në kampionat, pas humbjes së madhe nga Atalanta.


Pjesa e parë e ndeshjes u dominua e gjitha nga Roma, e cila krijoi shumë raste, por arriti ta konkretizojë vetëm një.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 11-të dhe ishte Jordan Veretout, i cili shënoi për 1-0.

Edhe pjesa e dytë foli në të mirë të vendasve, edhe pse fitorja e tyre u rrezikua pas barazimit të përkohshëm të mysafirëve.

Cagliari u kthye në lojë në minutën e 59-të me anë të Joao Pedro, i cili barazoi për 1-1, por goli i tij u zhvlerësua nga Edin Dzeko (71’) që shënoi për 2-1.

Deri në fund të ndeshjes pati edhe disa raste nga të dyja skuadrat, ndërsa Roma arriti ta thellojë epërsinë në 3-1 me anë të Gianluca Mancini (77’), ndërsa Pedro (90+) nga penalltia vulosi rezultatin përfundimtar 3-2.

Pas kësaj fitore, Roma e sheh veten në pozitën e tretë me 27 pikë, ndërsa Cagliari renditet në vendin e 15-të me 14 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Giallorossët e presin Sampdorian, ndërsa Cagliari e pret Napolin. /Telegrafi/  

Në trend Sport

Më shumë
Ylli i Liverpoolit, Alexander-Arnold u dha tifozëve një shfaqje 'të turpshme’ përpara se të asistonte për golin e van Dijk

Ylli i Liverpoolit, Alexander-Arnold u dha tifozëve një shfaqje 'të turpshme’ përpara se të asistonte për golin e van Dijk

Premier League
Arbër Hoxha një hap larg Dinamo Zagrebit, por gjiganti kroat pëlqen edhe anësorin e Ballkanit

Arbër Hoxha një hap larg Dinamo Zagrebit, por gjiganti kroat pëlqen edhe anësorin e Ballkanit

Ligat tjera
UEFA ua shet arabëve Ligën e Kampionëve

UEFA ua shet arabëve Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Një formacion me lojtarët që pritet të kenë klub të ri në janar - nga De Gea te Osimhen

Një formacion me lojtarët që pritet të kenë klub të ri në janar - nga De Gea te Osimhen

Ndërkombëtare
Manchester City bie në vendin e katërt me humbjen nga Aston Villa

Manchester City bie në vendin e katërt me humbjen nga Aston Villa

Premier League
Sondazh: ‘Lojtari i Vitit 2023’ nga lexuesit e Telegrafit

Sondazh: ‘Lojtari i Vitit 2023’ nga lexuesit e Telegrafit

Superliga
Kalo në kategori