LAJMI I FUNDIT:

Robotët e vegjël të lëvizshëm të krijuar nga qelizat njerëzore befasojnë edhe shkencëtarët

Robotët e vegjël të lëvizshëm të krijuar nga qelizat njerëzore befasojnë edhe shkencëtarët

Një ekip shkencëtarësh kanë krijuar robotë të vegjël të lëvizshëm nga qelizat njerëzore, që një ditë mund të jenë në gjendje të ndihmojnë në shërimin e plagëve ose indeve të dëmtuara.

Eksperimenti u krye nga shkencëtarët e Universitetit Tufts dhe Institutit Wyss të Universitetit të Harvardit, SHBA.

Robotët e vegjël, të emëruar si antrobotë, janë krijuar nga qelizat e trakesë së njeriut, të marra nga donatorë anonimë të moshave dhe gjinive të ndryshme.

Shkencëtarët e përdorën qelizën trakeale, për shkak të funksionit të saj që ka për të vënë grimcat në kanalet e frymëmarrjes në lëvizje, në mënyrë që të inkurajojë edhe lëvizjet e antrobotëve.

Ndryshe, antrobotët kanë mbijetuar deri në 60 ditë në kushte laboratorike.

Eksperimentet e bëra ende janë në fazë të hershme, por për qëllim kanë që të zbulohet nëse kjo teknologji e re mund të aplikohet në mjekësi për shërim.

Sipas Michael Levin, profesor i biologjisë në Vannevar Bush në Shkollën e Arteve dhe Shkencave Tufts, antrobotët nuk paraqesin ndonjë shqetësim.

Kjo për faktin se nuk ka mundësi që ata të dalin jashtë laboratorit ose të jetojnë jashtë tij.

Baza e këtij hulumtimi është në punën e mëparshme të shkencëtarëve mbi ksenobotët, që janë robotët e parë të gjallë, të krijuar nga qelizat embrionale të bretkosës me kthetra afrikane. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori