Majlinda Kemendi ka dhënë një intervistë për “Euro Olympic”, pas medaljes së artë të fituar në Lojërat e dytë Evropiane që po mbahen në Minks të Bjellorusisë.

Numri një i Xhudos në botë, ka treguar për periudhën e vështirë që kishte pasur rreth lëndimit që kishte pësuar në shpinë dhe në gju, derisa ka thënë se ishte e uritur për medalje dhe të tregonte është rikthyer.

Xhudistja jonë të shtunën e fundjavës së kaluar triumfoi në Bjellorusi, duke rrëmbyer kështu medaljen e artë në kategorinë e nën 52 kilogramëve.

Kelmendi ishte e pamposhtur në botën e xhudos, derisa u detyrua të largohej për shkak të lëndimit që kishte pësuar pas suksesit historik në Lojërat Olimpike në Rio gjatë viti 2016, ndërsa u bë sportistja e parë nga Kosova që e fiton medaljen e artë.

Pasi nuk ka luftuar në një kampionat që nga viti 2017, ajo ishte e uritur që të fitonte në Minsk këtë vit dhe vendosmëria e saj definitivisht u pagua.

“Ishte një ditë e gjatë dhe e vështirë, por desha vetëm të fitoj dhe të tregoja se jam kthyer”, ka deklaruar Kelmendi, i cili u kurorëzua kampione e Lojërave Evropiane me një fitore ndaj ish-medalistes së bronztë të Baku 2015, Natalia Kuziutina të Rusisë më 22 qershor në Chizhovka Arena.

Majlinda Kelmendi (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

“Sinqerisht, nuk ishte aspak e lehtë, por në fund fitova medaljen e artë dhe kjo është medalja e parë për mua në Lojërat Evropiane”, ka thënë ajo.

Momenti i intonimit të himnit dhe ngritja e flamurit të Kosovës kur Majlinda Kelmendi u stolis me medaljen e artë Momenti i intonimit të himnit dhe ngritja e flamurit të Kosovës kur Majlinda Kelmendi u stolis me medaljen e artë

Duke u kthyer në lojë pas një pengese fizike nuk ishte e lehtë, ajo kishte besim, duke iu referuar presionit mendor që ajo kishte në vete. “Ju mund të bëheni të fuqishëm dhe të shëndetshëm, por nëse nuk jeni të shëndetshëm në kokën tuaj, është edhe më e vështirë”.

Kelmendi, i cila u lëndua gjatë Lojërave Evropiane të Bakus, ishte i ngazëllyer për të garuar në Minsk 2019, dhe turma nuk e zhgënjeu, duke brohoritur për atleten e tyre më të dashur të Kosovës në çdo rrëzim ndaj kundërshtares.

Majlinda Kelmendi e artë në Rio de Janiero (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images)

“Ne kishim shumë njerëz këtu që më mbështetën mua dhe shokët e mi të ekipit”, ka shtuar 28-vjeçarja. “Ishte një atmosferë e mirë dhe ne mund të ndienim mbështetjen e tyre. Unë jam i lumtur që nuk i zhgënjeva”, pohoi xhudistja.

Qëkur fitoi medaljen e artë si një 18-vjeçare në Kampionatin Botëror Junior të Parisit, karriera e Kelmendit u ngrit astronomikisht, duke fituar dy Kampionate Botërore, katër Kampionate Evropiane dhe medalje të panumërta në rrugë për t’u bërë kampion olimpik në 2016. Por, për të arritur ku është, nuk ishte një lundrim i thjeshtë.

“Kam pasur shumë probleme gjatë karrierës sime. Shumë gjëra dhe njerëz që u përpoqën të më ndalonin. Kur jeni i suksesshëm, jo ​​të gjithë ju pëlqejnë, jo të gjithë ju mbështesin, “ka thënë ajo duke shtuar, se “Do të jetë gjithmonë dikush që do të përpiqet të ju shkatërrojë reputacionin tuaj, kështu që nuk ishte e lehtë, por unë jam e kënaqur me atë që kam arritur”.

Majlinda Kelmendi (Foto: Pascal Le Segretain/Getty Images/Guliver)

Ikona më e madhe sportive e Kosovës filloi të praktikojë xhudo në moshën 8-vjeçare në qytetin e saj të Pejës, menjëherë pas përfundimit të luftës në Kosovë. Duke praktikuar xhudon, e ndihmoi atë të “bëhej dikushi” dhe i dha asaj mundësinë për t’i mbështetur prindërit e saj, të cilët humbën punën pasi efektet negative të luftës çuan në mbylljen e fabrikave në vend.

Driton Kuka: Majlinda e artë, Kosova mbi të gjitha Driton Kuka: Majlinda e artë, Kosova mbi të gjitha

Triumfi i suksesshëm i Kelmendit ka shndërruar xhudon në sportin më të popullarizuar në Kosovë, i cili në asnjë rast nuk është i vogël falë trajnerit të saj Driton Kuka. Kuka ishte një nga talentet më premtuese të xhudos në vendin e tij kur ishte adoleshent, por lufta dy dekada më herët e detyroi të përfundojë karrierën e tij sportive vetëm në moshën 19-vjeçare.

Majlinda Kelmendi dhe Driton Kuka (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Ambicia e tij atletike u fut në Kelmendin, i cila, që kur u bë kampione e parë olimpike kosovare, shihej si heroinë në vendin e saj. Për këtë arsye, ajo përpiqet të jetë një model për atletët që aspirojnë, duke i inkurajuar ata që të synojnë arritje edhe më të larta në botën sportive.

“Duke filluar në një qytet të vogël, tani jam bërë më e mira në botë”, tha ajo, duke shtuar më tutje, “Pra, nëse doni diçka, ju duhet të punoni me të vërtetë për të dhe besoni në veten tuaj. Kjo është e gjitha që bëra, dhe më solli aty ku unë jam sot”.

Duke qëndruar e disiplinuar është pjesë e të qenit një sportiste e suksesshme, por edhe atletët më të suksesshëm në botë kanë nevojë për një fjalë inkurajimi herë pas here, “[Njerëzit] mendojnë për shkak se jeni garuese Olimpike, nuk ju nevojitet, por me ndershmëri, kam nevojë për të. Nëse je e mirë, nganjëherë duhet të dëgjosh se je e fortë dhe se mund ta bësh”.

Majlinda Kelmendi dhe Driton Kuka (Foto: Kosovo National Olympic Committee/Facebook)

Për të siguruar që ajo sjell mendësinë e duhur, Kelmendi përpiqet të qëndrojë pozitive dhe të pranojë punën e vështirë që ajo ka vënë në arritjet e saj, “Gjithçka që unë mendoj [para luftës] është se unë jam më e mira, dhe unë punoj me të vërtetë shumë, që unë të jem mjaft e fortë dhe se mund ta bëj”.

Pas një rezultati të suksesshëm në Lojërat Evropiane të këtij viti, kampionia e dyfishtë botëror nuk do të donte asgjë më shumë se të merrte një pushim të merituar, por për fat të keq një pushim nuk është në horizont.

Historike: Majlinda Kelmendi stoliset me medaljen e parë të artë në Lojërat Evropiane pas triumfit ndaj ruses në Minsk 2019 Historike: Majlinda Kelmendi stoliset me medaljen e parë të artë në Lojërat Evropiane pas triumfit ndaj ruses në Minsk 2019

“Unë mund të relaksohem [për disa ditë], por pastaj unë duhet të stërvitem përsëri. Në tre javë, unë garoj në Grand Prix të Budapestit 2019, por qëllimi kryesor për këtë vit do të jetë Kampionati Botëror i Xhudos në Tokio në gusht. Unë shpresoj – dhe unë besoj – se do të jem në gjendje të mirë”, tha ajo.

Pas mbarimit të Kampionatit Botëror, Kelmendi është gati të fillojë stërvitjen e saj për Lojërat Olimpike të Tokios 2020, duke dëshmuar se kurorën e saj si kampione e botës e ka merituar dhe do ta mbajë për shumë gjatë. /Telegrafi/