LAJMI I FUNDIT:

Reshje dhe stuhi bore në Japoni, skena të tilla thuhet se nuk mbahen mend as nga banorët më të vjetër

Reshje dhe stuhi bore në Japoni, skena të tilla thuhet se nuk mbahen mend as nga banorët më të vjetër

Reshjet rekord të borës në Japoni kanë ndërprerë trafikun tokësor dhe ajror në disa pjesë të vendit.

Dhe meteorologët japonezë njoftuan se reshjet e dendura të borës do të vazhdojnë deri të martën në brigjet e Detit të Japonisë dhe se bora do të vazhdojë të bjerë në zonë nga veriu në perëndim.


Si pasojë, reshjet e dendura të borës kanë sjellë bllokime trafiku, aksidente, vonesa dhe vonesa në orarin e fluturimeve dhe trenave, përcjell Telegrafi.

Madje, siç shkruajnë mediat, skena të tilla nuk mbahen mend as nga banorët më të vjetër të Japonisë.

Qytetet në Japoninë perëndimore regjistruan lartësi rekord të mbulesës së borës, me 68 centimetra borë që ranë në zonën Hikona të provincës Shiga dhe 71 centimetra në Asaga në provincën Hyogo.

Sipas agjencisë, dhjetë persona u lënduan gjatë reshjeve të borës.

Qytetarët u paralajmëruan për “rrufe të mundshme dhe erëra të forta për shkak të kushteve jashtëzakonisht të paqëndrueshme atmosferike”.

Rrugët kryesore, duke përfshirë autostradën West Nippon, u mbyllën për trafikun. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë bote na pret deri në vitin 2050, pikërisht kur njerëzimi të arrijë kulmin e popullsisë – mund të ndodhë katastrofa e biodiversitetit

Çfarë bote na pret deri në vitin 2050, pikërisht kur njerëzimi të arrijë kulmin e popullsisë – mund të ndodhë katastrofa e biodiversitetit

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

Evropa
Rreth 260 mijë izraelitë kanë aplikuar për leje për armëmbajtje që nga 7 tetori, ministri po përshpejton procedurat

Rreth 260 mijë izraelitë kanë aplikuar për leje për armëmbajtje që nga 7 tetori, ministri po përshpejton procedurat

Azia
Kalo në kategori