LAJMI I FUNDIT:

Rënia e euros në tregun e këmbimit valutor, qeveria shqiptare miraton masa lehtësuese për eksportuesit

Rënia e euros në tregun e këmbimit valutor, qeveria shqiptare miraton masa lehtësuese për eksportuesit

Ministrja shqiptare e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj ka prezantuar sot masat e ndërmarra për t’u ardhur në ndihmë eksportuesve të cilët kanë pësuar humbje të mëdha nga zhvlerësimi i monedhës evropiane euros përballë lekut.

Reklama

Ibrahimaj tha se deri në mars të vitit të ardhshëm, eksportuesit nuk do të paguajnë tatim mbi fitimin dhe shtoi se do të bëjnë këtë pagesë vetëm në rast se janë me fitim pasi të bëjnë bilancin.

“Gjatë muajit të kaluar kemi pasur disa takime me shoqatën e eksportuesve ku janë diskutuar ndërhyrjet potenciale që mund të zbatohen për t’u ardhur në ndihmë. Ajo që ka ndodhur është që ato biznese që punojnë me kontrata porositëse, tani gjenden në situatën ku shpenzimet i kanë në lekë dhe të ardhurat në euro”, tha ministrja.

Euro vijon rënien drastike në tregun shqiptar, çfarë po ndodh me monedhën evropiane
Lexo po ashtu Euro vijon rënien drastike në tregun shqiptar, çfarë po ndodh me monedhën evropiane

“Një nga masat që do merret është shtyrja e afatit të kësteve të tatimit mbi fitimin deri në mars të vitit të ardhshëm kur bizneset mbyllin bilancet. Subjektet që janë eksportues dhe eksportojnë mbi 70 për qind të nuk do parapaguajnë këstet e tatim fitimit deri në mars kur do të bëjnë bilancin”, shtoi Ibrahimaj.

“Kjo vjen si mbështetje për mungesën e likuiditetit që bizneset kanë në treg pas forcimit të lekut. Masat e tjera, rimbursimi i TVSH, detyrim ligjor që për kategorinë e eksportuesve të jepet një afati 3 ditor”, tha Ibrahimaj. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Lajme
Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lajme
Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Lajme
Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Lajme
Ngjela: Nuk ka minoritet në Himarë, aty këndohet labçe

Ngjela: Nuk ka minoritet në Himarë, aty këndohet labçe

Lajme
Ndërron jetë Musadik Pajaziti, i dënuar në rastin

Ndërron jetë Musadik Pajaziti, i dënuar në rastin "Lagjja e Trimave"

Lajme
Kalo në kategori