LAJMI I FUNDIT:

Renault do të lansojë një veturë të re elektrike me çmim më të përballueshëm

Renault do të lansojë një veturë të re elektrike me çmim më të përballueshëm

Njësia e re e Renault, Ampere, e fokusuar në zhvillimin e automjeteve elektrike do të njoftojë këtë javë lansimin e një automjeti elektrik me çmim të përballueshëm, transmeton Telegrafi.

Renault e krijoi Ampere-n si një divizion të veçantë për t’u fokusuar në automjetet elektrike, megjithëse do të prodhojë automjete të markës Renault sikurse modelin Renault 5 të ri, tërësisht elektrik, që do të dalë në shitje në fund të vitit të ardhshëm.

Duke u përqendruar vetëm tek EV-të, Ampere shpreson të jetë në gjendje të zvogëlojë kostot në zhvillimin dhe prodhimin e automjeteve elektrike, përballë konkurrentëve nga prodhuesit kinezë të makinave.

Partnerët e Renault në Aleancën e saj – Nissan dhe Mitsubishi – pritet të jenë gjithashtu investitorë në Ampere.

Modeli i ri pritet të jetë më i vogël se Renault 5 dhe do të ndërtohet në Slloveni. Automjeti do të dalë në shitje në vitin 2026. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Auto
Çfarë duhet të dini për ndërrimin e gomave të veturës ​

Çfarë duhet të dini për ndërrimin e gomave të veturës ​

Auto
Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Auto
Vendbanimi italian me 100 banorë, ku bien në radar katër mijë vozitës në ditë

Vendbanimi italian me 100 banorë, ku bien në radar katër mijë vozitës në ditë

Auto
Musk paralajmëron veturën që do të arrijë 100 km/h në një sekondë, dhe do të ‘fluturojë’

Musk paralajmëron veturën që do të arrijë 100 km/h në një sekondë, dhe do të ‘fluturojë’

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
Kalo në kategori