LAJMI I FUNDIT:

Reklamuesit kërkojnë garanci nga TikTok-u, pasi aplikacioni rrezikon të ndalohet në SHBA

Reklamuesit kërkojnë garanci nga TikTok-u, pasi aplikacioni rrezikon të ndalohet në SHBA

Reklamuesit po kërkojnë çdo garanci nga TikTok-u, aplikacioni viral që ndihmoi në futjen e një vale videosh të shkurtra në mediet sociale, pasi kompania në pronësi kineze përballet përsëri me një ndalim të mundshëm në SHBA për shqetësimet e sigurisë kombëtare.

Reklama

Kur shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew, të dëshmojë para Kongresit për herë të parë të enjten, reklamuesit do të vëzhgojnë nga afër paraqitjen e tij për lajmet, si dhe reagimin e ligjvënësve, thanë për Reuters disa agjenci reklamash, transmeton Telegrafi.

Të ardhurat e TikTok nga reklamat në SHBA pritet të arrijnë në 6.83 miliardë dollarë këtë vit, nga 780 milionë dollarë në vitin 2020, sipas firmës kërkimore Insider Intelligence. Aplikacioni, i cili është në pronësi të ByteDance të Kinës dhe është jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e përdoruesve të rinj, tani ka 150 milionë përdorues mujorë në SHBA, sipas TikTok.

Kompania përballet me thirrje në rritje nga ligjvënësit që po i bëjnë presion administratës së presidentit amerikan Joe Biden për të ndaluar aplikacionin për shkak të shqetësimeve se të dhënat e përdoruesve të amerikanëve mund të bien në duart e qeverisë kineze. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Teknologji
Inteligjenca Artificiale paraqet

Inteligjenca Artificiale paraqet "rrezik ekzistencial", thotë ish-CEO i Google, Eric Schmidt

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Teknologji
Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Teknologji
Art nga robotët

Art nga robotët

Teknologji
Kalo në kategori