LAJMI I FUNDIT:

Regjimi i Assadit merr kontrollin e qytetit strategjik të Sirisë

Regjimi i Assadit merr kontrollin e qytetit strategjik të Sirisë

Qyteti sirian Daraa ka rënë pothuajse plotësisht nën kontrollin e regjimit të presidentit Bashar al-Assad pas vendosjes së trupave në lagjet rebele bazuar në një marrëveshje armëpushimi, tha një burim ushtarak të dielën, duke raportuar për një “paqe të brishtë”.

Daraa është kryeqyteti i provincës jugore me të njëjtin emër, i kontrolluar kryesisht nga regjimi që nga viti 2018.

Ushtria hyri në kështjellën rebele të qytetit më 8 shtator sipas një marrëveshjeje të arritur më 1 shtator nën kujdesin e Rusisë, një aleate e regjimit të Assadit.

Që atëherë, nëntë pika kontrolli janë ngritur në hyrje të qytetit, tha burimi ushtarak i qeverisë, raporton AFP.

Sipas marrëveshjes, rebelët duhet të dorëzojnë armët e tyre dhe ata që refuzojnë do të evakuohen në rajone të tjera rebele në veri të vendit. Burrat që nuk kanë shërbyer shërbimin e detyrueshëm ushtarak do të jenë në gjendje të qëndrojnë.

Reklama

Autoritetet lokale thonë se dy furra buke janë rihapur në ish -kështjellën e rebelëve dhe po punohet për ngritjen e klinikave të lëvizshme.

Dhjetëra njerëz u vranë në përleshjet në korrik dhe gusht në Daraa, sipas një OJQ-je, dhe rreth 40.000 u larguan, sipas OKB-së.