Real Madridi ka vendosur një vit më të mirë në historinë e klubit pasi mori Kupën e Botës së Klubeve me një fitore të ngushtë mbi Gremio të shtunën.

Goli i vetëm i Cristiano Ronaldos nga goditja e lirë ishte i mjaftueshëm për të shënuar një fitore 1-0 për skuadrën spanjolle, e cila e kishte mposhtur Al Jazira 2-1 në gjysmëfinale.

Gremio u mbrojt ashpër, por tregoi pak prirje për të sulmuar kundërshtarët e tyre të shquar, edhe pas golit të pranuar në pjesën e dytë.

Reali mund Gremion në finale të Kupës së Botës për Klube, mbretërit nuk bien nga froni (Video) Reali mund Gremion në finale të Kupës së Botës për Klube, mbretërit nuk bien nga froni (Video)

Kjo qasje e ndrojtur i lejoi Real Madridit të lundronte drejt fitores në finale dhe në këtë proces të bënte histori për trofe të fituar.

Trofeu i Kupës së Botës për Klube është trofeu i pestë që Zinedine Zidane e ka fituar në vitin 2017, një numër trofesh që klubi kurrë nuk ka arritur më parë.

Festa e Real Madridit pas fitimit të trofeut të Kupës së Botës për Klube (Getty Images)

La Liga ishte gara e parë që binte në duart e Zidanes këtë vit, dhe u pasua nga fitorja ndaj Juventusit në finale të Ligën e Kampionëve.

Triumfet e mëtejshme në Superkupën e UEFA-s dhe atë të Spanjës e rritën numrin e trofeve në katër, ndërsa Ronaldo dhe kompania e tij përfunduan ‘Manita-n’ sot (e shtunë) me titullin botëror për klube.

Modric më i miri, Ronaldo e merr Topin e Argjendtë Modric më i miri, Ronaldo e merr Topin e Argjendtë

Mbretërit gjithashtu u bënë skuadra e parë në historinë e klubeve që fiton dy herë radhazi Kupën e Botës për Klube, dhe barazoi Barcelonën për numrin e fitoreve të përgjithshme në këtë garën, me tre gjithsej.

Që nga viti 1992 dhe 1993 i San Paolos të Tele Santanas (në formatin e mëparshëm të Kupës Interkontinentale) nuk kishte një ekip që u shpall kampion i botës për dy vjet, një dallim i arritur edhe nga Santosi i Peles (1962 dhe 1963), Interi i Helenio Herrera (1964/65) dhe Milani nën drejtimin e Arrigo Sacchi (1989-90). /Telegrafi/