LAJMI I FUNDIT:

Rasti i foshnjës në Spitalin e Pejës, Kodra: Të gjithë personat e përfshirë duhet të dalin para drejtësisë

Rasti i foshnjës në Spitalin e Pejës, Kodra: Të gjithë personat e përfshirë duhet të dalin para drejtësisë

Besim Kodra nga Shoqata për Mbrojtjen e Pacientëve thotë se rasti në Klinikën e Gjinekologjisë në Spitalin e Pejës, ku një foshnje e vdekur ishte futur në lavatriçe është njëri prej rasteve më skandaloze që ka ndodhur në shëndetësi ndonjëherë.

Kodra tha se të gjithë personat e përfshirë në këtë rast duhet të arrestohen dhe të dalin para drejtësisë.

“Ne konsiderojmë që këtu do të duhej të kishte një përgjegjësi më të madhe, pasi deri tani kemi parë masa më të buta. Për këtë rast do të duhej të kishte shkarkime, dorëheqje dhe arrestime të personave përgjegjës. Në një institucion është normale të ketë incidente, por të mos merret përgjegjësi nuk është e zakonshme të ndodh nëpër institucione shëndetësore nëpër botë”, tha ai për Klan Kosova.

“Të gjithë personat e involuar, personat përgjegjës dhe ata që kanë tentuar të fshehin provat duhet të arrestohen dhe të gjykohen”, tha Kodra.

Kodra, mes tjerash, tha se ky rast tregon se me çka përballen pacientët në vend.

“Ky është njëri prej rasteve më skandaloze që i ka ndodhur shëndetësisë ndonjëherë, por është veç ‘maja e Icebergut’ të problemeve që në vazhdimësi ballafaqohen pacientët me shëndetësinë në vend”, tha Kodra.


Në trend Lajme

Më shumë
Konsultimet dypalëshe për mbrojtjen Kosovë-SHBA, Departmenti Amerikan i Mbrojtjes njofton për vizitën në Prishtinë

Konsultimet dypalëshe për mbrojtjen Kosovë-SHBA, Departmenti Amerikan i Mbrojtjes njofton për vizitën në Prishtinë

Siguri
Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Lajme
“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Meta - zbardhet dëshmia e djalit

“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Meta - zbardhet dëshmia e djalit

Lajme
Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Besnike Salihu
Ngjarja e rëndë në “Don Bosko”, zbardhet rasti që kishte ndodhur dy vite më parë

Ngjarja e rëndë në “Don Bosko”, zbardhet rasti që kishte ndodhur dy vite më parë

Lajme
Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Kronika e Zezë
Kalo në kategori