LAJMI I FUNDIT:

Radev: Pendarovski të thotë të vërtetën historike

Radev: Pendarovski të thotë të vërtetën historike

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, ka komentuar dje kërkesën e Presidentit të RMV-së, Stevo Pendarovski, që Sofja të kërkojë falje për deportimin e hebrenjve maqedonas gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Reklama

“Interesimi i Pendarovskit për historinë është i lavdërueshëm, por ai duhet të qëndrojë në të vërtetën historike”, tha Radev dhe kujtoi se “politikanët në Maqedoninë e Veriut u detyrohen qytetarëve të tyre tu thonë të vërtetën për historinë e tyre”.

“Historia e tyre, e cila është e mbuluar me manipulime dhe gënjeshtra për një dekadë. E vërteta për çështjen hebraike, e vërteta për persekutimin dhe represionin e bullgarëve maqedonas për dekada”, shtoi Radev.

Presidenti bullgar tha gjithashtu se rruga evropiane e Maqedonisë së Veriut varet nga marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Besoj se e ardhmja e Republikës së Maqedonisë së Veriut, e ardhmja e tyre evropiane, kërkon që marrëdhëniet bilaterale me Bullgarinë të çlirohen nga ideologjitë e totalitarizmit”, tha Radev./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Lajme
Tri kërkesat e ndërkombëtarëve për veriun, analistët: Të zbatohen pa vonesa, në të kundërtën mund të ketë sanksione

Tri kërkesat e ndërkombëtarëve për veriun, analistët: Të zbatohen pa vonesa, në të kundërtën mund të ketë sanksione

Donjeta Zeqiraj
Arrestohen një shtetas kosovar dhe një shtetase shqiptare në Pejë, dyshohen për prostitucion

Arrestohen një shtetas kosovar dhe një shtetase shqiptare në Pejë, dyshohen për prostitucion

Kronika e Zezë
Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Lajme
Një grua në Ferizaj raporton se është dhunuar për tri vjet, policia nis hetimet

Një grua në Ferizaj raporton se është dhunuar për tri vjet, policia nis hetimet

Kronika e Zezë
Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Politikë
Kalo në kategori