LAJMI I FUNDIT:

Qyteti në Kaliforni i braktisur që nga viti 1983 shitet për 22,5 milionë dollarë – blerësi mbetet mister

Qyteti në Kaliforni i braktisur që nga viti 1983 shitet për 22,5 milionë dollarë – blerësi mbetet mister

Ai që dikur ishte një qytet i mbushur me shtëpi, biznese dhe një shkollë “ka mbledhur vetëm pluhur” që nga viti 1983.

Reklama

Më shumë se 4,000 njerëz jetuan në Eagle Mountain në kulmin e tij shumë dekada më parë, derisa ngadalë u bë thjesht një vend i zbrazët, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ai qëndron sot në shkretëtirën e Kalifornisë në SHBA, duke u dukur pothuajse njësoj si kur u braktis 40 vjet më parë.

Por tani, qyteti i frikshëm fantazmë pranë “Joshua Tree National Park” së shpejti mund të rikthehet sërish në jetë pasi një blerës misterioz e bleu atë për 22.5 milionë dollarë.

Një kompani e quajtur “Ecology Mountain Holdings” e ka blerë qytetin nga një biznes tjetër, i quajtur “Eagle Mountain Acquisition LLC”.

Dihet shumë pak për blerësit, përveç adresës së biznesit, e cila quhet si Cerritos, Kaliforni – dhe fakti që thuhet se është i lidhur me “Ecology Transportation Services”.

Por, si ndodhi që në radhë të parë të ishte plotësisht i shkretë?

Epo, “Eagle Mountain” ishte më parë një qytet kompanie për “Kaiser Steel” dhe shumica e njerëzve në komunitet ishin të punësuar nga miniera.

Punëtorët që jetonin në zonë bënin shpime në kërkim të mineralit të hekurit dhe madje thyen rekorde për nivelet e prodhimit ditor dikur, raporton SFGATE.

Por kur një nivel i lartë i rezultateve ra, miniera u mbyll dhe një pjesë e madhe e popullsisë u largua.

Ajo kishte arritur të lulëzonte nga fundi i viteve 1940 e tutje përpara se të fillonte përfundimisht të shpërthejë në vitet 1970.

Nga nëntori i vitit 1981, “Kaiser Steel” filloi “heqjen” graduale të minierës dhe pak më vonë mbeti plotësisht i shkretë.

Që atëherë është “ruajtur” kryesisht nga rëra dhe disa punonjës të cilët kanë mbajtur vëzhgim mbi qindra struktura të braktisura në atë që dikur ishte një mjedis idilik.

Atje strehoheshin gjithashtu 438 të burgosur në një burg të sigurisë së ulët që nga viti 1988 e tutje, derisa u detyrua të mbyllej pasi dy burra u vranë në një trazirë në vitin 2003. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Evropa
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Kalo në kategori