LAJMI I FUNDIT:

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Tanket “më moderne” rus kanë pësuar lëvizje të “pakontrolluara”, duke i bërë ushtarët të mos mund të kenë kontrollin mbi këto mjete ushtarake në fushëbetejë nga artileria ukrainase.

Bëhet fjalë për tanket T-90 të gjeneratës së tretë që ushtria e Vladimir Putinit i përdor në fushëbetejë – ku shpesh presidenti rus i cilësonte si “më të mirat në botë”, transmeton Telegrafi.

Por pamjet e publikuara më poshtë e dëshmojnë krejt të kundërtën, ku nga goditjet bëjnë lëvizje të pakontrolluara duke u bërë të paafta për luftë.

Ky tank kur goditet nga dronët kamikaz dhe artileria ukrainase, thjesht “sorollaten” dhe në një moment kupola lëviz sikur të ishte lodër për fëmijë.

E një tank i tillë është shkatërruar lehtësisht edhe nga autoblinda amerikane M2 Bradley që SHBA-ja ia dha ukrainasve.

Bëhet fjalë për Bradley amerikan që godet vazhdimisht tankun rus me plumba 25 mm, dhe për pak sekonda e bën të tërin me vrima sikur të ishte i ndërtuar nga letra. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Biden do të hapë rrugën për 500,000 emigrantë të paligjshëm të martuar me shtetas amerikanë për të fituar nënshtetësinë

Biden do të hapë rrugën për 500,000 emigrantë të paligjshëm të martuar me shtetas amerikanë për të fituar nënshtetësinë

Amerika
SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut

SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut

Bosnja
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij 'goditet' nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij 'goditet' nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori