LAJMI I FUNDIT:

Putin angazhon çeçenët për të shtypur rebelimin e mercenarëve të Prigozhinit

Putin angazhon çeçenët për të shtypur rebelimin e mercenarëve të Prigozhinit

Udhëheqësi i forcave çeçene, Ramzan Kadyrov e ka cilësuar marshimin e Prigozhinit si tradhti dhe “thikë pas shpine ndaj Rusisë”.

Luftëtarët çeçen “janë nisur tashmë drejt zonave të tensionuara”, tha Kadyrov.


Prigozhin ia mësyn Moskës, Putin i drejtohet kombit rus: Kjo është tradhti, thikë pas shpine për Rusinë
Lexo po ashtu Prigozhin ia mësyn Moskës, Putin i drejtohet kombit rus: Kjo është tradhti, thikë pas shpine për Rusinë

Ai u bëri thirrje “luftëtarëve” të mos “bien pre e provokimeve” – megjithëse ishte e paqartë nëse po fliste për mercenarët rus të Wagnerit, ushtarët rusë, apo të dyja.

“Nuk është koha për të shprehur ankesa personale”, tha ai, duke iu referuar grindjes së gjatë midis Yevgeny Prigozhinit dhe ministrisë ruse të mbrojtjes, raporton skynews.

Prigozhin i kundërpërgjigjet Putinit: 25 mijë ushtarë jemi të gatshëm të vdesim
Lexo po ashtu Prigozhin i kundërpërgjigjet Putinit: 25 mijë ushtarë jemi të gatshëm të vdesim

“Ky është rebelim ushtarak. Nuk ka asnjë justifikim për veprime të tilla. Unë mbështes plotësisht çdo fjalë të Vladimir Putinit. Rebelimi duhet të shtypet”, tha ai.

Ndryshe, Prigozhin me mercenarët e Wagnerit kanë marr nën kontroll një rajon në Rusi dhe synon ta largojë nga strukturat e ushtrisë ministrin e Mbrojtjes, Sergey Shoigu. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Azia
A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

Azia
Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Australia
Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Azia
Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Turqia
Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Australia
Kalo në kategori