LAJMI I FUNDIT:

Pse kubanezët po shkojnë të luftojnë për Rusinë në Ukrainë – dhe më vonë po kërkojnë të kthehen në shtëpi?

Pse kubanezët po shkojnë të luftojnë për Rusinë në Ukrainë – dhe më vonë po kërkojnë të kthehen në shtëpi?

Për muaj të tërë, qindra kubanë janë larguar në heshtje nga ishulli për të luftuar për Rusinë në luftën e saj në Ukrainë.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, me këtë ata kanë “ndjekur” premtimet për para dhe shtetësi ruse nga rekrutuesit e fshehtë në internet.

Në pjesën më të madhe të Kubës, ekonomia është ndalur teksa ishulli i drejtuar nga komunistët përballet me rënie të mprehtë të turizmit, rritje e inflacionit dhe ripërtëritje e sanksioneve të SHBA-së.

Në vende si Santa Clara, një qytet me rreth 250,000 njerëz me ndërprerje të shpeshta ditore për orë të tëra të energjisë elektrike dhe më shumë kuaj dhe karroca në rrugë sesa makina, kishte një numër të pakufizuar burrash të pakënaqur – të gatshëm për t’u rekrutuar.

Aeroplani luftarak suedez që mund të bëjë ndryshimin në luftën në Ukrainë
Lexo po ashtu Aeroplani luftarak suedez që mund të bëjë ndryshimin në luftën në Ukrainë

Burra si Miguel, i cili në korrik udhëtoi për në Rusi dhe menjëherë pas kësaj ishte në vijën e parë të luftës me Ukrainën, tha nëna e tij Cecilia për CNN.

“Djali im fitonte rreth 2000 pesos në muaj”, tha ajo duke punuar në punë të çuditshme në Santa Clara. “Nuk mund të blesh një kuti vezë me to tani. Ai thjesht donte të na bënte jetën më të mirë”.

Cecilia tha se kishte frikë nga reprezaljet ruse kundër djalit të saj dhe i kërkoi CNN të mos identifikonte asnjërin prej tyre dhe të përdorte pseudonime në vend të emrave të tyre të vërtetë.

Por shumë shpejt Miguel i tha nënës së tij se donte të kthehej në shtëpi.

“Ai ka parë atë që shihni në një luftë”, ka thënë Cecilia. “Ai tha se ka parë të plagosur. Se në spital njerëzit mbërritën pa krahë dhe këmbë. Ai nuk është mësuar ta shohë gjëra të tilla”.

Miguel u ankua për sëmundje për të mos pasur nevojë të luftonte, por oficerët e tij eprorë rusë nuk i pranuan justifikimet e tij.

Herën e fundit që Miguel foli me nënën e tij në shtator, ai tha se oficerët rusë ia kishin hequr telefonin si ndëshkim dhe se duhej të korruptonte njërën prej tyre që të mund ta përdorte telefonin përsëri. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Bosnja
Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Azia
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori