LAJMI I FUNDIT:

Protestuesit pro-Trump dhe grupet kundërshtare përplasen në Uashington

Protestuesit pro-Trump dhe grupet kundërshtare përplasen në Uashington

Grupet konservatore që pretendojnë pa prova se zgjedhjet e 3 nëntorit u vodhën nga presidenti, Donald Trump organizuan protesta në të gjithë vendin të shtunën, njëri prej tyre në Uashington u shndërrua në të dhunshëm në disa raste ndërsa policia shpërtheu në përleshje sporadike.

Reklama

Organizatorët e “Stop The Steal”, të lidhur me operativin pro-Trump, Roger Stone dhe grupet e kishës u kërkuan mbështetësve të marrin pjesë në “Marshimet e Jerichos” dhe tubimet e lutjeve.

Por grupet e protestuesve pro-Trump “Djemë krenarë” dhe kundër-protestuesit “Antifa” u përleshën në qendër të Uashingtonit. Policia hyri shpejt për t’i ndarë ata, duke përdorur gazlotsjellës mbi anëtarët e të dy palëve, thanë dëshmitarët e reuters.

Rreth 200 anëtarë të Djemve Krenarë, një grup i dhunshëm i ekstremit të djathtë, ishin bashkuar marshimeve më herët pranë hotelit Trump. Shumë kishin veshur veshje luftarake, këmisha të zeza e të verdha si dhe jelekë balistikë, mbanin helmeta dhe sinjale dore të ndezura të përdorura nga nacionalistët e bardhë.

Protesta u mbajtën gjithashtu në komunitete të tjera rreth vendit, duke përfshirë Atlanta, Georgia, një shtet tjetër ku fushata e Trumpit ka kërkuar të përmbysin fitoren e Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale amerikane. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Serbia
SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

Botë
Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Australia
Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Turqia
Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Turqia
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Evropa
Kalo në kategori