Dukesha e Cornwall-it u pa me një veshje skoceze jeshile dhe të kuqe kur mori pjesë në tubimin Braemar pranë Balmoral.

Camilla, 75 vjeçe, (e cila njihej si Dukesha e Rothesay-it ndërsa ishte në Skoci) shoqëroi bashkëshortin e saj Princin Charles, 73 vjeç, në mbledhjen, e cila është më e famshmja e Lojërave të Malësisë dhe është e njohur në mbarë botën.

Gjithashtu me çiftin mbretëror ishin edhe Princesha Anne dhe Timothy Laurence. Megjithatë, Mbretëresha, 96 vjeçe, e humbi ngjarjen për herë të parë në mbretërimin e saj 70-vjeçar, mes problemeve të vazhdueshme me lëvizshmërinë, shkruan DailyMail.

Në vend të saj, Charles, i referuar si Duka i Rothesay-it kur ishte në Skoci, bëri hapjen e festivalit dhe dha çmimet për konkurrentët me performancën më të mirë.

Reklama
Reklama

Për nder të ngjarjes skoceze, Camilla veshi një fustan të gjelbër me një zbukurim të kuq në formë katrore.

Ajo u duk se iu përshtat edhe më tej ngjyrave të vendit me çantën e saj të gjelbër.

Camilla e përfundoi pamjen e saj me një kapele jeshile, e cila mburrej me një detaj me pupla dhe çizme praktike të sheshta ngjyrë kafe deri tek gjuri.

Nën kapelën e saj, flokët e dukeshës ishin të lëshuara dhe të stiluara në valë të lirshme, dhe ajo zgjodhi një pamje të freskët makijazhi, duke kombinuar një bazë të lehtë me buzët ngjyrë rozë natyrale.

Reklama

Ndërkohë, Princi Charles kishte veshur gjithashtu veshjen tradicionale skoceze, një fund jeshil të shoqëruar me çorape të kuqe të gjata deri në gju.

Reklama

Veshja u kompletua me një xhaketë ngjyrë kafe të zbehtë, një këmishë livande dhe një kravatë me vija.

Ndërsa Mbretëresha nuk ishte në gjendje të merrte pjesë, për herë të parë në historinë e ngjarjes, ajo u transmetua drejtpërdrejt në internet në mënyrë që Madhëria e saj të mund ta shikonte nga komoditeti i Balmoralit.

Organizatorët thanë: “Ne jemi të pasionuar për traditat, trashëgiminë dhe historinë tonë dhe jemi të emocionuar që mund të arrijmë audiencë të re dhe të vjetër për t’i ndarë ato me ju”.

Reklama

Mbledhja Braemar është padyshim ngjarja më e famshme e Lojërave të Malësisë në botë dhe zhvillohet të shtunën e parë të shtatorit të çdo viti.

Ngjarja e këtij viti është e para që nga viti 2019 pasi pandemia detyroi organizatorët të anulonin dy vitet e fundit.

Reklama

Festivali njihet për tërheqjen e vizitorëve nga e gjithë bota dhe këtë vit ka paraqitur konkurrentë nga: Skocia, Anglia, Australia dhe Amerika.

Lojërat e Malësisë, në të cilat shpesh marrin pjesë nga Mbretëresha dhe kryeministri, janë zakonisht një pikë kryesore në kalendarin e monarkëve. Ato mbahen në Parkun Memorial të Princeshës Mbretërore dhe Dukës së Fifes në Braemar.

Reklama

Por burimet mbretërore konfirmuan dje (e premte) se kishte dy çështje kryesore për sa i përket pjesëmarrjes së Mbretëreshës – së pari dërgimi i saj në lojëra, por edhe se asaj do t’i duhej të qëndronte në publik për një periudhë të gjatë kohore për t’i parë ato.

Raportimet sugjeruan se mund të jetë pavijoni ku madhështia e saj do të ishte ulur tradicionalisht mund të ketë qenë një faktor në vendimin për të humbur eventin këtë vit.

Reklama

Duke folur për BBC Breakfast nga Braemar këtë mëngjes, korrespondenti mbretëror Nicholas Witchell tha se nuk besonte se mungesa e Mbretëreshës ishte diçka për t’u shqetësuar.

Reklama

Ai tha: “Ajo është një zonjë 96-vjeçare dhe sinqerisht, cila 96-vjeçare nuk ka disa shqetësime shëndetësore?”.

“Mendoj se gjëja e rëndësishme është nëse ka pasur ndonjë ndryshim të rëndësishëm në shëndetin e saj në javët e fundit dhe kuptova se nuk ka pasur”, shtoi ai. /Telegrafi/