Duka i Sussex-it, Harry, foli me sinqeritet duke u ndjerë kaq ‘i mbingarkuar ’nga problemet e botës, saqë ai tha se ndonjëherë bënë luftë me veten e tij nëse duhet të zgjohet nga shtrati në mëngjes ose jo.

Ndërsa Meghan mbante shaminë në publik për herë të parë, ajo dhe burri i saj vizituan xhaminë më të vjetër të Afrikës së Jugut, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

Dukesha Markle ndoqi gjurmët e disa grave mbretërore para saj, përfshirë nënën e ndjerë të Princit Harry, Diana, Princesha e Uellsit, pasi ajo u shfaq sportive e mbuluar me një shami ngjyrë kremi në Xhaminë Auwal në zonën Bo-Kaap të Cape Town, e krijuar për të nxjerrë në pah tolerancën fetare.

Princi Harry dhe Meghan Markle gjatë vizitës në Xhaminë më të vjetër të Afrikës Jugore, në Cape Town (Foto: Tim Rooke – Pool/Getty Images/Guliver)

Harry, 35 vjeç, i cili më parë ka folur për betejat e tij të shëndetit mendor, i bëri komentet e tij Peter Okit, 18 vjeç, një i krishterë anglezo-afrikan, me origjinë nga Lagos, Nigeri, i cili u transferua në Cape Town pesë vjet më parë dhe ndjek një shkollë hebreje.

Z. Oki, i cili tani studion politikë dhe sociologji në Universitetin e Cape Town, tha që ai pyeti Harry dhe Meghanin se çfarë do të donin të ishte ‘trashëgimia’ e tyre.

Meghan Markle e mbuluar në xhami (Foto: Tim Rooke – Pool/Getty Images/Guliver)

Ai tha: ‘Harry tha që shpesh u zgjua dhe ndjehej i mbingarkuar nga shumë probleme në botë’.

‘Kjo ndonjëherë është e vështirë, të zgjohesh nga shtrati në mëngjes për shkak të të gjitha çështjeve. Por ai dëshironte të përdorte platformën e tyre për ta bërë të mundur ndryshimin e rrënjëve dhe përpiqej të krijonte një shoqëri më të mirë’.

Gjatë vizitës së tyre, e cila synonte të nxirrte në pah dialogun ndërfetar, Harry dhe Meghan u takuan me përfaqësuesit e Kishës së Anglisë dhe Rabbis së bashku me drejtuesit e të rinjve të krishterë, çifutë dhe myslimanë, përfshirë studentë që po marrin pjesë në Nismën Ndërfetare të Cape Town.

Princi Harry dhe Meghan Markle gjatë vizitës në Xhaminë më të vjetër të Afrikës Jugore, në Cape Town (Foto: Tim Rooke – Pool/Getty Images/Guliver)

Programi funksionon për grupmoshat 15-18 vjeç për të ndihmuar zhvillimin e respektit për njerëzit nga fetë e ndryshme, kulturat dhe prejardhja fetare.

E ulur këmbëkryq në dyshemenë e xhamisë me një grup studentësh, pasi hoqi këpucët, Meghan foli me Banzi Bottoman, 17 vjeç, një i krishterë që ndjek shkollën e mesme tregtare të Xheneteve.

Ai i tha Meganit dhe Harryt: ‘Vetëm sepse dikush duket ndryshe nga unë, kjo nuk më bën inferior ndaj askujt tjetër. Ne kemi nevojë për të ndërtuar ura midis njerëzve të trashëgimisë së ndryshme’.

Meghan, 38 vjeçe, e cila kishte veshur një fustan ulliri tha: ‘Kjo ishte aq kuptimplotë, më rrëqethi’. /Telegrafi/

Princi Harry dhe Meghan Markle gjatë vizitës në Xhaminë më të vjetër të Afrikës Jugore, në Cape Town (Foto: Tim Rooke – Pool/Getty Images/Guliver)