LAJMI I FUNDIT:

Pompeo bën vizita të pashembullta në Bregun Perëndimor dhe Golan

Pompeo bën vizita të pashembullta në Bregun Perëndimor dhe Golan

Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo ka vizituar një vendbanim hebre në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli – vizita e parë e tillë nga një zyrtar i lartë i SHBA-së.

Reklama

Udhëtimi në Psagot erdhi një vit pasi Pompeo tha se vendbanimet nuk binin në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar, duke përmbysur një pozicion të mbajtur prej kohësh të amerikanëve, raporton bbc.

Deklarata zemëroi palestinezët, të cilët kundërshtojnë vendbanimet, ku pretendojnë të krijojnë shtetin e ardhshëm të pavarur, transmeton Telegrafi.

Pompeo më vonë bëri një vizitë të ngjashme në Lartësitë Golan të okupuara.

Presidenti Donald Trump vitin e kaluar njohu zyrtarisht sovranitetin izraelit mbi kodrën strategjike, të cilën Izraeli e aneksoi në vitin 1981.

Ndryshe, Trump është një aleat i ngushtë i kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjersa analistët thonë se veprimet e Sekretarit të Shtetit mund të shihen si një gjest të paprecedent. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Amerika
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Botë
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Evropa
Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Botë
Kalo në kategori