LAJMI I FUNDIT:

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni
Reklama

Polonia nuk do të dërgojë më armë në Ukrainë pasi që kërkon t’i forcojë radhët e veta të ushtrisë.

“Nëse doni të mbroni veten, duhet të keni diçka për të mbrojtur”, tha i pari i qeverisë Mateusz Morawiecki.


Ndërkohë, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka reaguar duke thënë se vendimi i shtetit polak për të ndaluar furnizimin me armë të Ukrainës është “i një shteti sovran”.

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën
Lexo po ashtu Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

“Ne gjithmonë kemi thënë se është një vendim sovran për çdo vend që të vendosë se çfarë niveli të mbështetjes do të ofrojnë”, tha sekretari i shtypit i Pentagonit, Brig. Gjenerali Patrick Ryder.

Ky i fundit refuzojë të thoshte nëse kjo do të shkaktonte një efekt domino te kombet e tjera, raporton cnn.

“Polonia ka qenë një nga vendet udhëheqëse për sa i përket dhënies së ndihmës së sigurisë për Ukrainën, dhe jo vetëm ndihmës së sigurisë, por edhe në drejtim të ofrimit të ndihmës dhe mbështetjes së konsiderueshme humanitare për më shumë se një milion ukrainas të zhvendosur në Poloni si rezultat i pushtimit rus”, tha ai.

Ndryshe, shteti polak është një ndër vendet kryesore që e kanë ndihmuar Ukrainën gjatë kohës sa po vazhdon pushtimi rus, i cili ka filluar më 24 shkurt të vitit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori