Departamenti i Policisë së New Yorkut – NYPD do të ndajnë rrugët me “Digidog”, qeni robotik i policisë që u bë objekt i një debati të Këshillit të Qytetit pasi imazhet e tij u bënë virale.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Departamenti i tha The Post të mërkurën se i dha fund një kontrate me Boston Dynamics për të marrë me qira robo-polic me katër këmbë.

“Kontrata është ndërprerë dhe qeni do të kthehet”, ka thënë një zëdhënës.

Përfundimi i papritur vjen pasi një klip i makinës që patrullonte një projekt strehimi në Manhatan u bë viral, duke shkaktuar reagime të ashpra dhe duke bërë krahasime me serialin distopik televiziv “Black Mirror.”

Kryebashkiaku Bill de Blasio më pas nxiti NYPD të “rimendojë” përdorimin e robotit.

Qiraja e qenit, e cila ishte planifikuar të mbaronte në gusht, u ndërpre pasi u bë një “shënjestër”, tha John Miller, nënkomisar i NYPD për inteligjencën dhe antiterrorizmin.

Ai tha se njerëzit po e përdornin në mënyrë të papërshtatshme qenin për të nxitur argumente rreth racës dhe pamjes.

Më herët ishte bërë një propozim për një legjislacion për të ndaluar NYPD të përdorë çdo robot të armatosur ose dron, me arsyetimin se qeni nënvizoi atë që ai e quajti “militarizimin e policisë”.

“Në një kohë kur ne duhet të kemi më shumë policë të rrahur në rrugë, duke krijuar marrëdhënie me banorët, ata në të vërtetë janë drejtuar në një drejtim tjetër në përpjekjen për t’i zëvendësuar ata me robotë”, ishte arsyetimi i dhënë. /Telegrafi/