LAJMI I FUNDIT:

A po përshpejtohet procesi drejt një marrëveshjeje përfundimtare Kosovë-Serbi, të premten në mëngjes takimi i Kurtit me emisarët specialë

A po përshpejtohet procesi drejt një marrëveshjeje përfundimtare Kosovë-Serbi, të premten në mëngjes takimi i Kurtit me emisarët specialë

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu ka konfirmuar për Telegrafin se të premten në Prishtinë do të jenë për vizitë pesë emisarët për dialogun Kosovë-Serbi, ndërsa kryeministri Albin Kurti do t’i takojë në orët e mëngjesit.

Reklama

Në Prishtinë do të jenë i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, i dërguari i SHBA-së, Gabriel Escobar, si dhe tre këshilltarët e jashtëm të kancelarit gjerman, Olaf Scholz, presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kryeministres italiane, Giorgia Meloni.

Këshilltarët që do t’i shoqërojnë Lajçakun dhe Escobarin janë Jens Plettner, Emmanuel Beaune dhe Francesco M. Talo.

E premtja e ‘madhe’ në Kosovë, Kurtit i shkojnë në zyre pesë zyrtarë të lartë për dialogun me Serbinë
Lexo po ashtu E premtja e ‘madhe’ në Kosovë, Kurtit i shkojnë në zyre pesë zyrtarë të lartë për dialogun me Serbinë

Kryeziu tha për Telegrafin se në takim do të diskutohet për procesin e dialogut dhe hapat e ardhshëm drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me njohjen reciproke në qendër.

“Po, kryeministri Kurti, nesër paradite, pret në zyrën e tij emisarin Lajçak dhe Escobar së bashku me këshilltarët e kancelarit gjerman, presidentit francez dhe kryeministres italiane, Plettner, Beaune dhe Talo. Do të diskutohet për procesin e dialogut dhe hapat e ardhshëm drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me njohjen reciproke në qendër. Për detajet tjera, do të ketë njoftim zyrtar gjatë ditës”, u shpreh zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Siguri
Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin –  asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin – asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Lajme
Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Lajme
Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Lajme
Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Siguri
Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Lajme
Kalo në kategori