LAJMI I FUNDIT:

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

Pasi Finlanda mbylli plotësisht kufirin me Rusinë për shkak të krizës në rritje të emigrantëve, një lëvizje të ngjashme u njoftua nga Estonia, e cila në një farë mënyre u bë një pikë qendrore e migrimit.

Ditët e kaluara, në tre pikat kufitare lindore në Estoni u shpërndanë fletëpalosje, duke paralajmëruar për vështirësi të mundshme në kthim, si dhe duke vënë në dukje se Estonia mund të mbyllë kufirin me Rusinë nëse është e nevojshme, transmeton Telegrafi.

“Të nderuar zotërinj, ju lutemi vini re se nëse Estonia duhet të mbyllë kufirin e saj për shkak të presionit të emigrantëve, ju nuk do të mund të ktheheni më në Estoni nëpërmjet këtij kalimi”, thuhet në njoftim.

Për shkak të përshkallëzimit të krizës, autoritetet estoneze u kanë bërë thirrje qytetarëve që në përgjithësi të shmangin shkuarjen në Rusi.

“Ky është një shtet agresor dhe nëse Rusia do të nisë një sulm me emigrantë ndaj Rusisë, ne jemi gati, si Finlanda, të mbyllim të gjitha pikat e kalimit për sigurinë tonë”, tha shefi i rojeve kufitare estoneze Veiko Kommusaar për Helsingin Sanomat.

Ndryshe, më 17 nëntor Finlanda mbylli të gjitha pikat kufitare në juglindje të kufirit me Rusinë dhe më 30 nëntor vendosën për një lëvizje më radikale dhe mbyllën plotësisht kufirin tokësor me Rusinë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë

Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë "vijën e kuqe të Putinit"

Botë
Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Botë
Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Afrika
Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Botë
Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Serbia
Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Amerika
Kalo në kategori