LAJMI I FUNDIT:

Pije popullore jo-alkoolike e lidhur me formimin e mpiksjes së gjakut brenda ‘një ore’ pas konsumimit

Pije popullore jo-alkoolike e lidhur me formimin e mpiksjes së gjakut brenda ‘një ore’ pas konsumimit

Mpiksjet e gjakut nuk janë në thelb të këqija. Në fakt, ato janë të dobishme kur formohen si përgjigje ndaj një dëmtimi ose prerjeje, sepse pengojnë gjakderdhjen.

Reklama

Megjithatë, kur mpiksjet e gjakut formohen brenda venave tuaja pa ndonjë arsye të mirë, ato mund të jenë një shenjë e komplikimeve serioze. Vendimet e gabuara dietike mund të nxisin formimin e llojit të fundit.

Shqetësuese, konsumi i pijeve energjike mund të nisë mekanizmat që çojnë në formimin e mpiksjes së gjakut.

Konsumi i pijeve energjike në Shtetet e Bashkuara është më shumë se dyfishuar gjatë dekadës së fundit, studiuesit në një studim të botuar në Journal of Surgical Research.

Me këto pije nuk duhet t'i merrni kurrë ilaçet
Lexo po ashtu Me këto pije nuk duhet t'i merrni kurrë ilaçet

Ata vunë në dukje se marrja e pijeve popullore ka qenë e implikuar në një mori komplikimesh kardiovaskulare, si aritmitë kardiake, infarkti i miokardit dhe madje edhe “vdekja e papritur kardiake”.

Në dritën e kësaj, studiuesit supozuan se konsumi i pijeve energjike mund të rrisë rrezikun e ngjarjeve të padëshiruara kardiovaskulare duke rritur grumbullimin e trombociteve, duke rezultuar kështu në një rrezik të rritur të trombozës (trombozë gjaku në venë).

Trombocitet janë qeliza të vogla të gjakut. Nëse numri i trombociteve është shumë i lartë, mpiksjet e gjakut mund të formohen në enët e gjakut.

Për të hetuar hipotezën e tyre, studiuesit rekrutuan 32 vullnetarë të shëndetshëm të moshës 18-40 vjeç. Atyre iu dha një 470 mililitra ujë në shishe ose një pije energjike e standardizuar pa sheqer në dy raste të ndara, me një javë larg.

Çfarë është sindroma e zemrës së thyer dhe si ndryshojnë simptomat nga sulmi në zemër?
Lexo po ashtu Çfarë është sindroma e zemrës së thyer dhe si ndryshojnë simptomat nga sulmi në zemër?

Pijet u konsumuan pas një agjërimi gjatë natës për një periudhë 30-minutëshe. Para dhe 60 minuta pas konsumimit u matën parametrat e koagulimit (koagulimit) dhe funksioni i trombociteve.

Çfarë zbuluan studiuesit?

Nuk u zbuluan ndryshime statistikisht të rëndësishme në koagulim. Megjithatë, krahasuar me kontrollet e ujit, konsumi i pijeve energjetike rezultoi në një rritje të konsiderueshme në grumbullimin e trombociteve.

Ky “aktivitet i rritur i trombociteve” ndodhi brenda “një ore pas konsumimit”, shkruajnë studiuesit.

Sulmi në zemër -Shenja paralajmëruese e përjetuar nga 71 për qind e grave në muajin para sulmit
Lexo po ashtu Sulmi në zemër -Shenja paralajmëruese e përjetuar nga 71 për qind e grave në muajin para sulmit

Ata përfunduan: “Megjithëse nevojiten studime klinike më të mëdha për të adresuar më tej shqetësimet e sigurisë dhe shëndetit të këtyre pijeve, reagimi i rritur i trombociteve mund të sigurojë një mekanizëm me të cilin pijet energjike rrisin rrezikun e ngjarjeve të padëshiruara kardiovaskulare”. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Shëndetësi
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Ngritja e bilirubinës në gjak: Çfarë do të thotë dhe si ndihmohet?

Ngritja e bilirubinës në gjak: Çfarë do të thotë dhe si ndihmohet?

Shëndetësi
Rruazat e bardha të gjakut zbulojnë çdo gjë menjëherë: Kur ju tregojnë infeksione të zakonshme dhe kur kancer e sulm në zemër!

Rruazat e bardha të gjakut zbulojnë çdo gjë menjëherë: Kur ju tregojnë infeksione të zakonshme dhe kur kancer e sulm në zemër!

Shëndetësi
Hiqni SYZET MENJËHERË! Ky përbërës do t’ua përmirësoj SHIKIMIN për 97%

Hiqni SYZET MENJËHERË! Ky përbërës do t’ua përmirësoj SHIKIMIN për 97%

Shëndetësi
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori