Jo vetëm që ‘Oscar’ është çmimi kryesor në botën e kinematografisë, por është gjithashtu një shfaqje e modës së mahnitshme.

Veshjet e mbrëmjes që aktoret veshin në skenë për të pranuar statujën e dashur dhe ata që vetëm ecin përgjatë tapetit të kuq, diktojnë prirjet për vitin e ardhshëm.

Top 10 skenat në filmat e famshëm që janë pauzuar më së shpeshti (Foto/Video) Top 10 skenat në filmat e famshëm që janë pauzuar më së shpeshti (Foto/Video)

Disa prej tyre bëhen legjendare duke hyrë në historinë e modës.

Ndërkohë që të famshmit po mendojnë se si t’i bëjnë veshjet e tyre për ceremoninë e ardhshme të Akademisë një pamje të paharrueshme, Bright Side po kujton veshjet legjendare të të famshëmve nga historia e ‘Oscar’-ëve.

15. Jennifer Lawrence, 2013

Reklama

Veshja nga shtëpia e modës ‘Dior’ që Jennifer Lawrence ishte veshur kur ajo po shkonte në skenë për të marrë statujën e saj të ‘Oscar’-it për rolin e saj në ‘Silver Linings Playbook’ është një kryevepër e vërtetë. Kjo veshje është më e shtrenjta në historinë e Çmimeve të Akademisë me një çmim prej katër milionë dollarësh.

Reklama

14. Nicole Kidman, 1997

Në sajë të kësaj veshje të zgjedhur, Nicole Kidman u bë ylli kryesor i tapetit të kuq në ‘Oscar’ në vitin 1997. Megjithatë, atë vit ajo nuk u propozua as për një çmim. Veshje e gjelbër me qëndisjen e saj të ndërlikuar është përfshirë në të gjitha vlerësimet e modës si ndër më të mirat në ‘Oscar’.

Reklama

13. Marion Cotillard, 2008

Kjo “sirenë” vishur nga Jean-Paul Gaultier u bë një fat për Marion Cotillard. Ajo mori statujën e saj të ‘Oscar’-it për rolin e Édith Piaf në ‘La Vie en Rose’.

12. Halle Berry, 2002

Në vitin 2002, Halle Berry mori statujën e saj të çmuar për rolin e saj në ” Monster’s Ball” dhe bëri një furi duke u shfaqur në një nga veshjet më seksi në gjithë historinë e ‘Oscar’-ëve.

Reklama

11. Cher, 1986 dhe 1988

Veshjet e Cher janë aq të tepruara sa vetë këngëtarja. Të dy veshjet e saj u bënë legjendare, por veshja e vitit 1988 doli të ishte një fat për të, sepse ajo fitoi çmimin për Aktoren më të Mirë për rolin e saj në ‘Moonstruck’.

Reklama

10. Gwyneth Paltrow, 2012

Veshjet e Gwyneth Paltrow janë të pandryshueshme dhe të merituara në listat e imazheve më të bukura të të famshmëve të ‘Oscar’-ëve. Veshja e bardhë e dëborës nga Tom Ford e plotësuar me dekorata lakonike është vetëm kulmi i elegancës dhe aktorja dukej si mbretëreshë në të.

9. Madonna, 1991

Në këtë ceremoni të çmimeve të Akademisë, Madonna u shfaq në imazhin e Marilyn Monroe. Këngëtarja kishte veshur një fustan ngjitës të shtrënguar, dhe imazhi i saj u plotësua nga një bizhuteri diamanti. Atë mbrëmje, Madonna erdhi në skenë për të kënduar këngën “Së shpejti ose më vonë” (I Always Get My Man) nga Dick Tracy. Ajo fitoi ‘Oscar’-in për këngën më të mirë origjinale.

Reklama
Reklama

8. Barbra Streisand, 1969

Pantallona që Barbra Streisand kishte veshur për të marrë çmimin e saj për rolin e saj në ‘Funny Girl’ u përfshi në të gjitha llojet e renditjes – veshjet më të mira dhe më të këqija në historinë e ‘Oscar’-ëve. Para së gjithash, ajo kishte veshur këto pantallona në vend të një veshje tradicionale. Së dyti, doli të jetë plotësisht transparente. Aktorja pranoi se ajo nuk e dinte se dritat do të shkëlqenin me veshje të saj.

7. Hilary Swank, 2005

Hilary Swank mori ‘Oscar’-in e saj për rolin e saj në ‘Baby Million Dollar’, drejtuar nga Clint Eastwood. Ajo gjithashtu i impresionoi kritikët e modës dhe tifozët me imazhin e saj. Veshja luksoze blu e errët nga Guy Laroche ishte e mbyllur me forcë në pjesën e përparme dhe shumë e hapur në shpinë, dhe u bë një standard i seksualitetit të rafinuar. Kjo veshje është gjithmonë në krye të imazheve më të mira nga ‘Oscar’.

Reklama
Reklama

6. Marilyn Monroe, 1951

Marilyn Monroe kurrë nuk fitoi një çmim nga Akademia, as nuk ishte nominuar. Gjithsesi, të gjithë sytë ishin në të në ceremoninë e vitit 1951. Aktorja kishte veshur çizme tejet të bukura dhe zgjodhi një fustan të zi me tyl të zi me një prerje të thellë.

5. Cate Blanchett, 2014

Në vitin 2014, Cate Blanchett erdhi në skenë për të marrë statujën e saj për aktoren më të mirë për rolin e saj në ‘Blue Jasmine’. Ajo kishte veshur një veshje gjysmë transparente Armani. Veshja ishte e zbukuruar me qindra lule të bëra nga zbukurime, dhe imazhi i saj ishte shumë i butë.

Reklama

4. Elizabeth Taylor, 1961

Në vitin 1961, Elizabeth Taylor fitoi çmimin për aktoren më të mirë për rolin e saj në ‘Butterfield 8’. Për këtë ceremoni, ajo zgjodhi një fustan mahnitës Dior që zgjeronte belin e saj të hollë.

Reklama

3. Julia Roberts, 2001

Julia Roberts u bë pronare i një çmimi “Oscar” në vitin 2001 për rolin e saj në ‘Erin Brockovich’, një film biografik. Veshja e saj vjollcë e markës ‘Valentino’ me një pendë luksoze u vlerësua lartë nga kritikët e modës dhe nga shikuesit.

2. Grace Kelly, 1955

Imazhi i Grace Kelly në një fustan të zbehtë me draper nga Edith Head, një projektuesi i ‘Paramount Studios’, u bë një simbol klasik i magjisë së Hollywoodit. Grace mori çmimin e saj për rolin e saj në ‘The Country Girl’.

Reklama

1. Audrey Hepburn, 1954

Kjo është veshja që Audrey Hepburn mbante kur ajo fitoi çmimin e saj të Akademisë për Aktoren më të mirë në festën romake. Veshja është në krye të listës së veshjeve më të mira të Akademisë. Ajo u krijua nga ‘Givenchy’ vetëm për Audreyn, dhe është mishërimi i stilit të saj të famshëm: elegante dhe e rafinuar. Veshja ka edhe faqen e vet në Wikipedia. /Telegrafi/

Reklama