Frutat e mandarinave e kanë furnizuar botën me shijshe për mijëra vjet. Vendas në Azinë Juglindore, është shije e ëmbël agrumesh dhe lëkurë hollë, rikuperimi i lehtë e bën mandarinën e freskët një nga ushqimet më të njohura të shëndetshme për t’u ngrënë mes njerëzve të të gjitha moshave.

Shumë njerëz janë të vetëdijshëm rastësisht për përfitimet e ngrënies së mandarinave, por shumë pak e kuptojnë vlerën e saj ekstreme ushqyese.

Më poshtë gjeni pesë arsye të mira për të ngrënë më shumë mandarina.

Të pasura me vlera ushqyese

Mandarinat janë të mbushura me antioksidantë që mund të ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë përgjegjës për formimin e sëmundjes dhe plakjen e parakohshme. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave A dhe C si dhe hekurit, kaliumit, folatit, fibrave dhe flavonoideve.

Reklama
Reklama

Mbështet një sistem të shëndetshëm tretës

Karakteristikat antioksiduese, pa fibra dhe gluten të një mandarine e bëjnë frutën të tretet lehtë. Konsumimi në mënyrë të rregullt mund të ndihmojë ndonjëherë kapsllëkun dhe fryrjen.

Inkurajon detoksin

Si të gjitha frutat e tjera agrume, mandarina ka natyrë shumë alkaline, gjë që e bën frutën shumë detoksikues. Karakteristikat alkaline të mandarinës mund të ndihmojnë në pastrimin e trupit nga toksina të grumbulluara.

Mbështet një zemër të shëndetshme

Mandarina është një ushqim i shëndetshëm i zemrës – flavonoidet dhe përbërjet antioksiduese mund të ndihmojnë për të shpejtuar qarkullimin dhe për të mbajtur arteriet të pastra nga pllakat e dëmshme.

Ulë stresin në mënyrë natyrale

Mandarina mund të ndihmojë në parandalimin e ndjenjave negative të stresit dhe ankthit duke prodhuar neurotransmetues që ndihmojnë në qetësimin e nervave dhe inkurajon një gjendje të mirë shpirtërore të vazhdueshme.

Reklama
Reklama

Përveç përfitimeve ushqyese të përmendura më lart, përmbajtja e ulët e kalorive dhe fibrave mund të ndihmojë gjithashtu në humbjen e peshës.

Për më tepër, ju mund të blini një shportë me mandarina si një dhuratë të shëndetshme për një të dashur. Legjenda kineze thotë se dhënia e mandarinave si dhuratë do të thotë që ju po i dhuroni marrësit lumturi dhe prosperitet. /Telegrafi/