LAJMI I FUNDIT:

Personat e kthyer nga Siria cenojnë sigurinë e vendit

Personat e kthyer nga Siria cenojnë sigurinë e vendit

Terrorizmi vazhdon të cenojë sigurinë e Kosovës. Kështu thonë njohësit e kësaj fushe të cilët kanë shumë kritika për efikasitetin e punës së institucioneve të sundimit të ligjit për shqiptimin e dënimeve dhe trajtimin e këtyre rasteve.

Megjithëse ka një ligj që ndalon pjesëmarrjen në luftëra të huaja, e i cili ishte iniciativë pikërisht për shkak të numrit të madh të kosovarëve që shkuan në Siri për t’iu bashkuar ISIS-it, në Kosovë po konsiderohet ende si problematike kjo çështje.

Personat që janë kthyer, sipas njohësve të sigurisë, nuk janë nën llupën e institucioneve të shtetit dhe paraqesin rrezik potencial për terrorizëm në Kosovë.

Reklama

“Ka pas persona që janë arrestuar më pas edhe janë dënuar, por që të njëjtit nuk janë deradikalizuar, madje ata persona në burg kanë arritur të radikalizojnë edhe persona të tjerë të cilët kanë qenë të dënuar për vepra të tjera penale, dhe kjo ka bërë të kuptoj se institucionet e Kosovës nuk kanë qenë efikase”, ka deklaruar Bedri Elezi, njohës i sigurisë.

Reklama

Ndërkohë, Kreshnik Gashi nga Kallxo.com thotë se institucionet e sundimit të ligjit nuk kanë qenë efektive në lidhje me vendimet për dënime.

“Prokuroria nuk ka qenë shumë serioze në hetimin e këtyre rasteve, dhe në argumentimin e plotë të të gjitha veprave që këta persona i kanë kryer në zonat e luftës jashtë dhe brenda Kosovës”.

Reklama

Gashi shton se shumë prej personave që kanë vuajtur këtë vendim, kanë refuzuar trajnimet e shtetit në procesin e risocializimit.

“Ka pasur dënime të vonshme ndaj disa njerëzve të cilët 4 apo 5 vjet pasi që janë liruar tash duhet me u kthy në burg me e vuajt dënimin, ose kemi pasur një sistem që gjykatat nuk janë përkujdes me shqiptu dënime shtesë që këta njerëz të futen në procesin e risocializimit”.

Reklama

Ndërsa avokatja, Albana Klemendi e cila ka mbrojtur disa raste të personave të akuzuar për vepra që lidhen me terrorizëm, konsideron të kundërtën.

“Mbrojtja e tyre ka qenë goxha sfiduese, edhe pse në rastet të cilat unë kam qenë si mbrojtëse të gjitha kanë shkuar mirë dhe të gjitha rastet përveç rastit të Badovcit në vitin 2015, e kanë pranuar dhe me pranimin e fajësisë dënimet nuk kanë qenë edhe të vogla, sepse në rastet e mija dënimi më i vogël ka qenë me katër vite burgim”, ka thënë Kelmendi.

Reklama

Në burgjet e Kosovës, për veprën penale organizim dhe pjesëmarrje në grupe terroriste, janë duke vuajtur dënimin rreth 20 persona. /Dukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Lajme
Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Lajme
Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Lajme
Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Lajme
Vendimi që mund ta “rrëzojë” presidenten, Berisha: Ky nuk është qëllimi ynë

Vendimi që mund ta “rrëzojë” presidenten, Berisha: Ky nuk është qëllimi ynë

Lajme
Kurti: Nuk është mirë të thoni

Kurti: Nuk është mirë të thoni "Asociacioni po bëhet"

Lajme
Kalo në kategori