Është thuajse e pamundur ta shmangni stresin. Është kudo – në shtëpi, zyre dhe çdo herë që dilni.

Ankthi është problem i zakonshëm këto ditë, dhe disa njerëz edhe kanë probleme me dhimbje koke në përditshmëri, transmeton Telegrafi.

Por, si e trajtoni ankthin? Disa mund të pinë kafe, disa cigare dhe disa verë ose uiski. Këto shprehi mund të jenë zgjidhje e përkohshme, por problemi ende mbetet aty.

A keni menduar ndonjëherë të përdorni vajra esencialë për ta trajtuar problemin?

Vaji i livandës ka mbi 150 përbërës aktivë dhe është antidepresues i shkëlqyeshëm, e gjithashtu edhe agjent antipezmatues dhe qetësues.

Studimet kanë treguar se vaji esencial i livandës bën punë të mrekullueshme për trajtimin e shumë sëmundjeve.

Ai tregon rezultat të mahnitshëm kur përdoret si ilaç për pagjumësi, ankth, stres, dhimbje pas operimit, etj.

Këto janë vetëm disa prej përfitimeve që i sjell vaji esencial i livandës:

– E rritë tolerancën e dhimbjes

– Tregon rezultate të mahnitshme te femrat që vuajnë me depresionin dhe ankthin gjatë marrjes së dializës

– Vaji esencial i livandës e përmirëson disponimin

– E zvogëlon stresin dhe nivelet e ankthit

Prandaj, marrë parasysh këto përfitime, ekspertët ju sugjerojnë ta provoni limonadën e livandës e cila i trajton inflamacionet, dhimbjet e kokës, ankthin dhe depresionin, pagjumësinë, etj.

Përbërësit:

– Mjaltë
– 12 gota ujë
– 1 pikë vaj esencial të livandës
– 6 limonë

Qëroni dhe shtrydhni gjashtë limonit. Përzieni të gjithë përbërësit dhe përshtateni shijen sipas preferencës tuaj. /Telegrafi/