LAJMI I FUNDIT:

Për të pasur bark të sheshtë përfshini këto gjashtë ushqime në dietën tuaj

Për të pasur bark të sheshtë përfshini këto gjashtë ushqime në dietën tuaj
(Foto: Pexels)

Nëse keni probleme me fryrje të vazhdueshme dhe tretje të dobët, kjo është një shenjë se dieta juaj duhet të ndryshojë. Mënyra më e mirë për ta kontrolluar këtë është të shkruani se çfarë ushqimesh konsumoni dhe të shkoni te mjeku me atë listë.

Kur vëreni se disa ushqime ju shqetësojnë, përpiquni t’i shmangni ose ta reduktoni konsumin e tyre. Megjithatë, dietologia Cassandra Barns shprehet se me pak ushqime mund të shmangni fryrjet dhe të arrini një bark të sheshtë.

Ushqimi që i ka ndihmuar sportistët e mëdhenj në arritjet e tyre
Lexo po ashtu Ushqimi që i ka ndihmuar sportistët e mëdhenj në arritjet e tyre

Lakër turshi

Lakra turshi është një ushqim tradicional i fermentuar i bërë zakonisht nga lakra e copëtuar. Në thelb është një antibiotik natyral dhe përmban baktere të përshtatshme për punën e zorrëve. Përveç lakër turshi, mund të konsumoni edhe perime të tjera të fermentuara.


Hudhra

Edhe pse shumë e shmangin atë për shkak të erës së pakëndshme, hudhra është një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm. Ka veti të forta antibakteriale dhe antifungale. Është e shkëlqyer në luftën kundër rritjes së kandidës në zorrë.

Angjinarja

Angjinarja nuk është një ushqim i zakonshëm në kuzhinë dhe dietologu Barnes thotë se është i pasur me inlunium – një lloj fibrash të tretshme që kanë efekt prebiotik.

Pesë mënyra të thjeshta për të hequr qafe yndyrën e shpinës
Lexo po ashtu Pesë mënyra të thjeshta për të hequr qafe yndyrën e shpinës

Xhenxhefili

Xhenxhefili është një ushqim që rekomandohet shpesh në procesin e humbjes së peshës. Xhenxhefili stimulon prodhimin e acidit të lukthit dhe lëngjeve tretëse. Barnes thekson se është i mirë edhe në lehtësimin e të përzierave.

Tërshëra

Tërshëra thuhet se është një burim i mirë i fibrave, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe kontrollin e sheqerit në gjak. Fibrat janë të nevojshme për punë më të shëndetshme dhe zbrazje të zorrëve.

Uthull molle

Nutricionisti Barnes thotë se acidi i ulët i lukthit mund të shkaktojë shumë nga problemet që njerëzit i shoqërojnë me dispepsi, duke përfshirë rrëqethjen, të përzierat dhe madje edhe simptomat e urthit. Për këtë arsye ai rekomandon konsumimin e një lugë gjelle uthull të përzier në një decilitër ujë para vaktit për të rivendosur ekuilibrin e acidit në stomak. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

A e dini se...
Ekspertja ndan një truk 'si ta pastroni banjën për 60 sekonda'

Ekspertja ndan një truk 'si ta pastroni banjën për 60 sekonda'

A e dini se...
Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Intimitet dhe Pasion
Shteti më i lirë për të jetuar: Një biletë për transportin publik kushton 3 centë, dreka 22 centë, ndërsa qiraja mujore 60 euro

Shteti më i lirë për të jetuar: Një biletë për transportin publik kushton 3 centë, dreka 22 centë, ndërsa qiraja mujore 60 euro

Çfarë të vizitosh
Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

A e dini se...
Turistja shkon në masa ekstreme për t’u mbrojtur nga vjedhjet në Barcelonë – videoja u shikua mbi 26 milionë herë

Turistja shkon në masa ekstreme për t’u mbrojtur nga vjedhjet në Barcelonë – videoja u shikua mbi 26 milionë herë

Stil
Kalo në kategori