Sekretari i Shtypit i Pentagonit, Brig. Gjenerali Pat Ryder mohoi kategorikisht pretendimin e qeverisë kineze se balona që udhëton mbi Shtetet e Bashkuara kontinentale i shërben një qëllimi kërkimor civil.

“Ne jemi të vetëdijshëm për deklaratën e (Republikës Popullore të Kinës)”, tha Ryder në një konferencë shtypi në Pentagon në Arlington, Virxhinia, transmeton Telegrafi.

“Megjithatë, fakti është se ne e dimë se është një tullumbace vëzhgimi. Dhe nuk do të jem në gjendje të jem më konkret se kaq”, tha zëdhënësi.

Banorja e Montana-s xhiroi balonën e dyshimtë spiune mbi qiellin e SHBA-së: Menduam se ishte UFO Banorja e Montana-s xhiroi balonën e dyshimtë spiune mbi qiellin e SHBA-së: Menduam se ishte UFO

“Ne e dimë se balona ka shkelur hapësirën ajrore të SHBA-së dhe ligjin ndërkombëtar, gjë që është e papranueshme”, shtoi Ryder. “Dhe kështu ne e kemi përcjellë këtë drejtpërdrejt në Kinë në nivele të shumta”.

Reklama

Balona e dyshuar kineze e mbikëqyrjes në lartësi të lartë pritet të qëndrojë mbi SHBA për disa ditë, sipas Ryder.

Reklama
'Zbulohet' misteri i balonës kineze që u pa në hapësirën ajrore të SHBA-së, kjo e fundit tha se ishte 'përgjuese' 'Zbulohet' misteri i balonës kineze që u pa në hapësirën ajrore të SHBA-së, kjo e fundit tha se ishte 'përgjuese'

“Tani për tani, ne vlerësojmë se ndoshta do të jetë mbi Shtetet e Bashkuara për disa ditë. Por ne do të vazhdojmë të monitorojmë dhe shqyrtojmë opsionet tona dhe do t’ju mbajmë të përditësuar sa të mundemi”, tha ai në një konferencë shtypi. /Telegrafi/