Banorja e Montana-s, Ashley McGowan tha për CNN se mori një telefonatë nga fqinji i saj duke pyetur nëse kishte dëgjuar për aeroplanë që fluturonin rreth lagjes së tyre në qytetin Reed Point të mërkurën.

McGowan tha se ajo jashtë për të shëtitur qentë e saj dhe pa një pa një pikë të bardhë të ndritshme në qiell, transmeton Telegrafi.

Në fillim, ajo dhe burri i saj shtruan pyetjen se çfarë po ndodhte? Duke hamendësuar nëse ishte UFO apo mbeturinë apo yll.

@brighteyedgirl8893 UFO sighting #ufo2023👽 #ufosighting #fighterjets #ufovsmilitary ♬ original sound – Ashley McMo

“Dikush u përpoq të më thoshte se ishte kometa jeshile; por unë thosha se ishte shumë afër për të qenë kometë”, tha McGowan. “Kjo nuk është normale. Ka aeroplanë që fluturojnë kudo”.

Reklama

McGowan tha se bashkëshorti i saj, Dylan Nobles, nxori në pah një shtrirje dhe u përpoq të gjykonte se sa larg ishte. Vlerësimi më i afërt që ai mund të merrte ishte rreth 8.2 kilometra në qiell.

Reklama

McGowan tha se ajo ishte dëshmitare e një devijimi të aeroplanit prej tij dhe se aeroplanët po fluturonin mbi kokë për të paktën 45 minuta ndërsa ata po shikonin qiellin.

Reed Point është rreth 96 kilometra në perëndim të Billings. /Telegrafi/