LAJMI I FUNDIT:

Pensionistja 66-vjeçare që u largua nga SHBA për në Meksikë tregon se çfarë mund të blini për 5 dollarë ose më pak

Pensionistja 66-vjeçare që u largua nga SHBA për në Meksikë tregon se çfarë mund të blini për 5 dollarë ose më pak

Edhe pse ka jetuar në Mazatlán, Meksikë për 15 vjet, ai ende e gjen veten të habitur se sa shumë – ose, në të vërtetë, sa pak kushtojnë gjërat. Sapo të largoheni nga vendpushimet dhe zonat turistike, çmimet bien ndjeshëm, thotë pensionistja amerikane.

Reklama

Si një pensioniste beqare, 66-vjeçare e cila jeton kryesisht nga çeqet e Sigurimeve Shoqërore, ajo bën të ditur se duhet të shikojë se çfarë shpenzon.

Por në Meksikë, paguan vetëm 420 dollarë në muaj për një apartament shumë pak larg plazhit.

Dhe përveç nevojave themelore, shpenzon mesatarisht 160 dollarë në muaj për gjëra të tilla si të ngrënit jashtë, argëtimi dhe blerjet e rastësishme të çuditshme, shkruan Janet Blaser për CNBC, transmeton Telegrafi.

Në një vend ku paga minimale është e barabartë me 8 deri në 12 dollarë në ditë, ja çfarë mund të blini për 5 dollarë ose më pak:

1. Gjërat bazike

Palm plants at a market in Mexico

Një arsye që më pëlqen të jetoj në Mazatlán është se sa të përballueshme janë shpenzimet e mia mujore të jetesës – paguaj 5 dollarë ose më pak për këto gjëra bazike:

Fatura mujore e ujit për apartamentin tim me dy dhoma gjumi

Fatura mujore e energjisë elektrike (kur nuk përdor kondicioner)

Një lavazh premium

Një orë shërbim pastrimi të shtëpisë

2. Sende ushqimore

Mangos in a market

Në Meksikë, produktet e freskëta, produktet e qumështit dhe mishi janë të arritshme me një buxhet minimal.

“Blerja sezonale ndihmon në mbajtjen e çmimeve edhe më të ulëta. Tani për tani, me 5 dollarë ju blini 6 ananas. Në verë, ju mund të blini pak më shumë se 17.25 kilogramë mango! Kur bëhet fjalë për sende ushqimore, me 5 dollarë, mund të blej rregullisht”, thotë ajo:

40 vezë

4.53 kilogramë sheqer

2.26 kilogramë xhenxhefil të freskët

2.26 kilogramë rrënjë shafran i Indisë

Tetë koka marule

5.44 kilogramë karota

4.53 kilogramë domate

1.36 kilogramë avokado

3. Pije të ndryshme

Drinks that you can order at Joe's Oyster Bar | JoesOysterBar.com

Ata thonë se birra është më e lirë se uji në Mazatlán, dhe ndonjëherë kjo është shumë e vërtetë! Kafenetë e vogla në plazh do të shërbejnë pije më të lira se restorantet më të bukura, por në krahasim me SHBA-në, çmimet e alkoolit janë të lira kudo.

Ja çfarë mund të merrni për 5 dollarë:

Një pako me 10 birrë Pacifico ose Tecate

Dy shishe 3 litra kola

56 litra ujë të pastër të pijes

Dy shishe 3 litra kola

Dy litra lëng portokalli të saposhtrydhur

4. Vaktet e plota

Going out for lunch in Mazatlán doesn't have to break your budget.

Të dilni për darkë në Mazatlán nuk ka pse të prishni buxhetin tuaj. Ka shumë kafene të përballueshme dhe stendat e taco-s ku ushqimi varion rreth 5 dollarë.

Në disa restorante më “formale”, disa hyrje mund të jenë gjithashtu brenda këtij buxheti. Këtu janë disa nga gjërat që ajo thotë se ka blerë për 5 dollarë ose më pak:

Tre deri në 10 tako rruge

Tre tako restorantesh

Një porosi e Huevos Rancheros me kafe dhe lëng

Një BLT

Një burger me patate të skuqura

Tetë krahë pule pa kocka dhe birrë

Tre shëtitje me varkë vajtje-ardhje në Stone Island

5. Aktivitete argëtuese

Ferry to Stone Island, Mexico

Mazatlán është i njohur për bende muzikore, një stil muzikor tradicional Sinaloa që tingëllon si polka gjermane e rëndë. Ju mund të shijoni një koncert privat nga një grup shëtitës në plazh për 5 dollarë.

Por kjo nuk është gjithçka që mund të bëni me një buxhet prej 5 dollarësh. Kaq mjafton për:

Një biçikletë me qira për pak më shumë se një orë

Një klasë salsa

Një klasë joga

Një klasë Zumba

Një vend i rezervuar në një kinema

6. Produktet shëndetësore

How safe is your complementary health product?

Ju keni dëgjuar se ilaçet, vizitat e mjekut dhe recetat janë dukshëm më të lira në Meksikë. Por cilat nevoja shëndetësore do t’iu plotësojnë 5 dollarë?:

Dy konsulta me një mjek të licencuar

Një shishe 236 mililitra Pepto-Bismol

30 tableta ibuprofen 600 miligramësh

30 tableta antibiotike Ciprofloxacin 550 miligramësh

Katër furça dhëmbësh Oral-B

Tre tuba pastë dhëmbësh Crest ose Colgate

Kafsha shtëpiake nuk ndihet mirë? Një vizitë bazë tek veterineri ose një injeksion me antibiotikë kushtojnë gjithashtu vetëm 5 dollarë.

7. Transporti

Should You Take A Taxi, Pulmonia Or Uber in Mazatlán

Ndërsa gazi është i kushtueshëm, transporti publik në Meksikë është tepër i përballueshëm. Ja çfarë mund të merrni për 5 dollarë:

16 udhëtime në sistemin shumë efikas të metrosë së qytetit të Meksikos

Një udhëtim me Uber, Lyft ose Didi

Nëntë udhëtime me “autobusin e gjelbër” të Mazatlanit, i cili shkon përgjatë bregut

“Çmime si këto e bëjnë jetën time në Meksikë shumë afër pa stres. Me kostot e përditshme kaq të ulëta, unë jam në gjendje të bëj më shumë nga gjërat që më bëjnë të lumtur. Unë mund të jetoj jetën që dua – dhe ta dua jetën që jetoj”, shton tutje Janet Blaser. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

Fun
Faqja e Facebook-ut që u mundëson takime homoseksualëve kosovarë (Foto)

Faqja e Facebook-ut që u mundëson takime homoseksualëve kosovarë (Foto)

Interesante
Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Interesante
Kalo në kategori