LAJMI I FUNDIT:

Pemët janë të shëndetshme, mirëpo duhet ditur kur bën t’i hamë: Në të kundërtën, i bëjnë dëm organizmit!

Pemët janë të shëndetshme, mirëpo duhet ditur kur bën t’i hamë: Në të kundërtën, i bëjnë dëm organizmit!

Nutricionistët konsiderojnë që pemët nuk duhet të përzihen me artikuj të tjerë, posaçërisht jo me karbohidrate, sepse zbërthehen më shpejt se buka dhe makaronat

Reklama

Prandaj, pemët nuk do të duhej t’i hamë pas racionit, sepse të gjithë përbërësit e dobishëm do të fermentohen në lukth dhe do të shndërrohen në thartirë, tranmseton Telegrafi.

Pemët na ndihmojnë ta pastrojmë organizmin nga helmet dhe prandaj është më së miri të konsumohen në lukth të thatë, madje në mëngjes, derisa gjatë ditës rekomandohen midis racioneve, kur jemi të uritur.

Pas ngrënies së pemëve, ju duhet që të pauzoni rreth 30 minuta para se të konsumoni ndonjë ushqim tjetër.

Kështu përshpejtohet metabolizmi dhe çon deri te detoksikimi i organizmit para racionit të ardhshëm.

Pemët zbërthehen shumë shpejt. U nevojitet gjysmë ore që të absorbohen.

Shmangni pemët e përpunuara, të ziera ose të konservuara. Këto përmbajnë sasi të mëdha të sheqernave (artificiale, të dëmshme), aditivëve dhe substance të tjera të padëshirueshme.

Hani vetëm pemë organike në mundësitë tuaja më të mira. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Shëndetësi
Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Shëndetësi
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
Kalo në kategori