LAJMI I FUNDIT:

Pemët hahen në bark të zbrazët

Pemët hahen në bark të zbrazët

Së paku tri pemë në ditë janë pjesë e pashmangshme e ushqimit të rregullt!

Nëse hani dy copa bukë dhe pastaj një pjesë pemë, pema nuk do të arrijë si duhet në zorrë përmes lukthit, sepse buka e pengon. Në ndërkohë, i gjithë ushqimi zbërthehet, fermentohet dhe shndërrohet në acid.

Sasia përkatëse e pemës vjen në kontakt me ushqimin në lukth, ndërsa më pas e gjithë masa e ushqimit fillon të prishet dhe për këtë vjen deri te mundimi i lukthit.

Kjo nuk ndodh me disa pemë, siç janë portokalli dhe limoni, pasi ato veç janë acidike.

Lëngje pemësh ose fruta?

Ngrënia e gjithë frutës është shumë më e mirë, sesa pirja e lëngut. Nëse ju pëlqejnë lëngjet, pini ngadalë- gllënjkë pas gllënjke, ashtu që të përzihet me pështymën para gëlltitjes.

Reklama

Nëse çdo të tretën ditë do të hanit vetëm pemë dhe do të pinit vetëm lëngje pemësh, do të befasoheshit me dukjen e fytyrës dhe trupit tuaj.

Nëse jeni admirues të lëngjeve të pemëve, pini vetëm ato nga pemët e freskëta, ndërsa mos u përqendroni te ato që gjenden nëpër dyqane.

Asnjëherë mos pini lëng të nxehtë e as pemë të ziera, sepse në atë mënyrë humben materiet ushqyese dhe shkatërrohen vitaminat. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Shëndetësi Lajme
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme

Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme

Shëndetësi
Reduktimi i dëmeve, kardiologët: Cigaret alternative më pak të dëmshme

Reduktimi i dëmeve, kardiologët: Cigaret alternative më pak të dëmshme

Shëndetësi Lajme
Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kancerit

Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kancerit

Shëndetësi
Një “specialitet” i pazakontë: Njerëz të shumtë dhe sportistë po vendosin vezë të pagatuara në kafe dhe ja pse...

Një “specialitet” i pazakontë: Njerëz të shumtë dhe sportistë po vendosin vezë të pagatuara në kafe dhe ja pse...

Shëndetësi
Kalo në kategori