LAJMI I FUNDIT:

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Aplikacioni popullor i transmetimit të muzikës, Spotify, do të shkurtojë pothuajse një të pestën e fuqisë së tij punëtore, pavarësisht nga një fitim prej 65 milionë eurosh, sipas shifrave të tij të fundit.

Raundi i fundit i shkurtimeve të punës nga firma do të prekë rreth 1,500 njerëz – që është 17% e totalit aktual prej 9,300 punonjësish, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe ky është raundi i tretë i humbjeve të vendeve të punës në firmën e transmetimit këtë vit, me 200 punëtorë të liruar në qershor dhe 600 të tjerë në janar.

Lajmi vjen pasi kompania publikoi një fitim në tre muajt deri në shtator – fitimi i saj i parë tremujor në një vit – pasi rriti çmimet dhe raportoi një rritje të abonentëve.

Spotify aktualisht ka 601 milionë përdorues, nga 345 milionë në fund të vitit 2020.

Por shefi ekzekutiv i saj, Daniel Ek, tha në një letër drejtuar punonjësve se kompania punësoi “më shumë” në 2020 dhe 2021. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Teknologji
Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Teknologji
Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Teknologji
Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin

Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin "14643"?

Teknologji
X pezullon shkurtimisht llogarinë e të vesë së Alexei Navalny, nga rrjeti social thanë se ishte një gabim në sistem

X pezullon shkurtimisht llogarinë e të vesë së Alexei Navalny, nga rrjeti social thanë se ishte një gabim në sistem

Teknologji
Musk thotë se çipi i parë i trurit të njeriut mund të lëvizë

Musk thotë se çipi i parë i trurit të njeriut mund të lëvizë "miun e kompjuterit" rreth ekranit, duke menduar

Teknologji
Kalo në kategori